Home Zdrowie Problemy z erekcją? Poznaj ich przyczyny

Problemy z erekcją? Poznaj ich przyczyny

problemy

W tym wpisie poznasz najpopularniejsze przyczyny problemów, oraz dowiesz się kogo najczęściej dotykają.

Problemy z erekcja

Jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych jest potrzeba kontaktu cielesnego w formie stosunku. Jest ona traktowana przez nasz organizm jako potrzeba najniższego rzędu, a jej zaspokojenie niemal tak istotne, jak potrzeba snu lub jedzenia.

Brak zaspokojenia takiej potrzeby rzutuje na całe nasze życie, sprawiając, że obniża się nasza koncentracja, samoocena, oraz pogarszają inne zdolności percepcyjne, gdyż nasz organizm skupia się na zaspokojeniu konkretnej potrzeby.

Dlatego też zaburzenia erekcji są tak wielkim problemem. Rzutują bowiem na życie i zaspokajanie potrzeb obu partnerów. A wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wielki to problem.

Przyjrzeliśmy się mu nieco bliżej w poniższym przeglądzie. Zapraszamy również do odwiedzenia źródła, o które oparliśmy to opracowanie, dostępnego pod adresem erektoportal.pl.

Problemy z erekcją podczas stosunku – wstydliwa sprawa?

Dla wielu mężczyzn zaburzenia erekcji są problemem bardzo wstydliwym. Uważają oni, że nie powinno się na głos mówić o tej sprawie oraz zajmować się nią. W efekcie wiele mężczyzn bagatelizuje problem ze swoją seksualnością. Tak długo, dopóki nie doprowadzi to do problemów w związku lub wręcz jego rozpadu.

Problemy z potencją mogą się pojawić już po 18, 20, 30, 40, 50, 60 roku życia, choć mają oczywiście w każdym wieku najczęściej zupełnie różne przyczyny.

Co więcej – szacuje się, że nawet 50 % mężczyzn zetknęło się z tym problemem, lub boryka się z nim na co dzień, co oznacza, że jego skala jest wręcz ogromna. Na dobrą sprawę jednakże, jeśli zweryfikujemy przyczyny impotencji, to nie powinno nas to w ogóle dziwić. Ich zakres jest bowiem bardzo szeroki.

Problemy z erekcją podczas zbliżenia – jakie są podstawowe przyczyny problemu?

Pierwszy zestaw czynników negatywnie wpływających na naszą seksualność dla wielu z nas może się wydawać dość oczywisty. Są to różnego rodzaju czynniki fizyczne, częstokroć wręcz mechaniczne. Jednakże dopiero ich głębsza analiza ujawnia to, z czego one tak naprawdę wynikają. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej, by zrozumieć tą zasadę.

Do czynników fizycznych problemów z erekcją możemy zaliczyć między innymi takie czynniki jak:

 1. Zarażenie się różnego rodzaju bakteriami lub grzybami – przyczyna jest dość prosta. Nieprawidłowa dieta (która jest problemem powszechnym), prowadzi do nieszczelności jelit i naczyń krwionośnych. Bakterie uwalniane z nich mogą zaatakować prącie. Rozwiązanie? Właściwa dieta + witaminy + zioła + suplementacja.
 2. Cukrzyca – zmiany cukrzycowe wpływają na włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne,w tym również te, odpowiedzialne za erekcję. Ważna jest w tym przypadku prawidłowa dieta oraz kontrola poziomu glukozy w organizmie.
 3. Obciążenie nadnerczy – brak snu lub jego niedobór połączony z nieprawidłową dietą powodują przeciążenie nadnerczy, osłabienie oraz obniżenie libido. To wprost prowadzi do problemów z męską seksualnością i braku ochoty na zbliżenie.
 4. Zaburzenia hormonalne – część z nich ma przyczynę wynikającą z naszego stylu życia. Nadmiar stresu powoduje wzrost poziomu prolaktyny w organizmie, która obniża libido. Warto zatem zadbać o walkę ze stresem. W przypadku innych przyczyn należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
 5. Choroby serca i układu krążenia – erekcja jest pochodną odpowiedniego ciśnienia krwi, dlatego problemy z układem krążenia wpływają na obniżenie jej jakości. Najczęściej problem wynika z miażdżycy, czyli zapychania naczyń krwionośnych blaszkami tłuszczu, co zmniejsza ich światło i przepływ krwi. Należy bezwzględnie walczyć z miażdżycą, a najlepiej jej zapobiegać. Dieta uwzględniająca właściwy poziom “złego” cholesterolu to podstawa.
 6. Leki obniżające ciśnienie krwi – mniejsze ciśnienie krwi, jest równoznaczne z gorszą erekcją. Przyjmowanie tych leków jest bardzo istotne, ale nadciśnienie często jest pochodną nieodpowiedniego stylu życia. Zmień go, dla własnego dobra, a dawkowanie leków przeanalizuj z lekarzem.
 7. Uzależnienia – działanie papierosów i narkotyków i ich wpływ na potencję jest tematem bardzo dobrze przebadanym i znanym wszystkim specjalistom. Korzystanie z tego rodzaju używek to nasz świadomy wybór, więc problemy z potencją są jego konsekwencją. Alkohol pozornie podnosi libido, ale tylko pity z umiarem, raz w tygodniu.
 8. Zbyt długi, siedzący tryb życia – brak ruchu zmniejsza sprawność seksualną oraz powoduje impotencję. Zalecane są w takim przypadku odpowiednie ćwiczenia. Spacery lub biegi minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut oraz przysiady, również 3 razy w tygodniu po 4 serie po 10 powtórzeń.

 9. Uszkodzenie ciała – skutki uboczne zabiegów lub przebytych chorób. Najlepiej skonsultować tego rodzaju problemy z lekarzem.

Do drugiej grupy przyczyn, czynników psychicznych, zaliczamy z kolei następujące aspekty:

 1. Stany lęku oraz stresu – stres jest dobry tylko na krótki dystans. Tak samo lęk. Ich nadmiar zawsze wywołuje skutki uboczne. Najlepiej opracować zestaw metod, które pomogą nam wygrać ze stresem. Masaże? Kąpiele? Aktywność fizyczna?
 2. Problemy w rodzinie, w pracy – najlepiej usiąść i wyjaśnić sobie wszystkie kwestie sporne i konfliktowe. Jeśli problemy w pracy są długotrwałe, warto rozważyć jej zmianę.
 3. Depresja – w tym przypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza specjalisty. Jeśli tylko odczuwasz pierwsze objawy depresji i aktywność fizyczna lub metody na odstresowanie nie działają, to koniecznie trzeba zasięgnąć porady specjalisty.
 4. Lęk przed niepowodzeniem podczas zbliżenia – głęboko zakorzenione przekonania, że seks jest zły, lęk przed pierwszym zbliżeniem – to wszystko wpływa na jakość stosunku oraz oczywiście – problemy z erekcją. Rozwiązaniem jest szczera rozmowa oraz walka z tymi przekonaniami.
 5. Niska samoocena – postrzeganie siebie jako gorszego lub niegodnego partnerki oraz przekonanie o braku wystarczająco atrakcyjnego wyglądu ma zasadniczy wpływ na relacje łóżkowe. Warto w tym względzie szczerze porozmawiać z partnerem i wyjaśnić wzajemne oczekiwania.

Szersze omówienie obu grup czynników wraz ze sposobami leczenia impotencji znajdziesz w artykule na erektoportal.pl.

Co jednak wynika z naszej analizy? Podsumowanie

Z powyższego przeglądu można wysnuć parę wniosków, które będą niezwykle przydatne w rozwiązywaniu problemów z potencją. Wypracujmy sobie zatem te wnioski.

Przede wszystkim – o problemie z erekcją się rozmawia. Nie ma w tym nic wstydliwego, a szczere rozmowy i poszukiwanie problemu tylko ułatwią jego rozwiązanie. Rozmawiać należy zarówno o kwestiach samych problemów, jak również ich przyczyn, leżących w relacjach.

Po drugie – większość czynników powodujących problemy z męską seksualnością są pod naszą większą, lub mniejszą kontrolą. Możemy samodzielnie sobie z nimi poradzić, wdrażając zmiany w swoim stylu życia. Zmiany te nie wywracają życia do góry nogami, a mogą również wpłynąć pozytywnie na różne jego aspekty.

I wreszcie po trzecie – męska seksualność jest nierozerwalną częścią męskości szeroko pojętej. Bagatelizowanie problemu nic w tym względzie nie da – należy za wszelką cenę go rozwiązać, ponieważ rzutuje to na wszystkie sfery naszego życia. Ponieważ mamy kontrolę, to warto z niej skorzystać i zadbać wreszcie o siebie.