Home Kariera i rozwój Portal podatkowy. Rozliczanie PIT 2016 za jego pośrednictwem

Portal podatkowy. Rozliczanie PIT 2016 za jego pośrednictwem

pity

Portal Podatkowy to usługa internetowa prowadzona przez Ministerstwo Finansów umożliwiająca składanie deklaracji podatkowych online, a także korespondencję z organami skarbowymi. Portal stanowi także repozytorium wiedzy podatkowej i daje nam możliwość korzystania z wielu narzędzi ułatwiających rozliczanie się z fiskusem (kalkulatory podatkowe, kalendarz przypominający o terminach złożenia PIT, czy dostęp do wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych – tzw. PFR). Możliwość składania deklaracji podatkowych online jest niewątpliwie jedną z ciekawszych i najbardziej popularnych usług oferowanych przez Portal Podatkowy. Jak to działa w praktyce?

Formularze interaktywne i formularze online dostępne w Portalu Podatkowym.

Formularze interaktywne to nic innego, niż pliki w formacie PDF w konfiguracji pozwalającej na wprowadzanie do nich naszych danych. Można je wydrukować i wysłać do urzędu pocztą, lub przesłać elektronicznie korzystając z platformy e-Deklaracje. Proces wypełniania takiego formularza nie różni się niczym od tradycyjnej, ręcznej pracy – w odpowiednich polach deklaracji wpisujemy „komputerowo” wszelkie konieczne dane. Nie należy się więc spodziewać, że „interaktywny” formularz wypełni za nas, sam z siebie, nasze zeznanie podatkowe!

Właściwie wszystkie obowiązujące wzory deklaracji PIT dostępne są w formie interaktywnej, w tym oczywiście najpopularniejsze PIT 36 i PIT 37. Musimy jednak pamiętać, że niektóre przeglądarki internetowe nie są w stanie wyświetlić formularzy interaktywnych w ich właściwej formie. Warto się więc zaopatrzyć w dodatkowy program do odczytu plików PDF, lub odpowiednio skonfigurować swoją przeglądarkę internetową. Portal podatkowy udostępnia także formularze online pozwalające na bezpośrednie złożenie deklaracji przez Internet. Proces jest bardzo podobny do wykonywania rezerwacji lotu, czy przelewu w bankowości internetowej. Kreator online pozwala na rozliczenie i wysłanie elektroniczne następujących należności podatkowych:

podatku od czynności cywilnoprawnych: PCC-2, PCC-3, PCC-3/A,
podatku od spadków i darowizn: SD-2, SD-3, SD-3/A, SD-Z2,
zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej: PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z.

Zarówno formularze interaktywne, jak i online nie wymagają instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.

Podpisywanie deklaracji wysyłanych przez Portal Podatkowy.

Korzystając z formularzy interaktywnych mamy dwie opcje podpisania wypełnionej deklaracji:

kwalifikowany podpis elektroniczny (dotyczy wszystkich rodzajów zeznań podatkowych),
tzw. „dane autoryzacyjne” (w przypadku deklaracji oznaczonych na czerwono w Portalu Podatkowym – w tym wszystkich najpopularniejszych wzorów PIT).

„Dane autoryzacyjne” to nic innego, jak nasze dane osobowe (NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia), oraz dokładna kwota przychodu wykazana za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje. Należy pamiętać, że „danymi autoryzacyjnymi” nie mogą być podpisywane deklaracje składane przez pełnomocników.

Portal Podatkowy, czy programy zewnętrzne?

Jeśli wiemy, jaki PIT należy wypełnić i co wpisać w poszczególne pola deklaracji, Portal Podatkowy może okazać się dobrym narzędziem. Jeśli jednak szukamy pomocy, choćby w wyborze właściwej deklaracji lub załączników, warto wypróbować system PITax.pl łatwe podatki, który nie tylko ułatwi nam wypełnianie deklaracji, ale także umożliwi przesłanie zeznania wprost do urzędu skarbowego dzięki pełnej integracji z platformą e-Deklaracje.

Program PIT od PITax.pl Łatwe podatki dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych udostępniany jest nieodpłatnie organizacjom pozarządowym w celu wsparcia w zbiórce 1% podatku dochodowego na ich rzecz. Zapraszamy do przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację.