Home Design i wnętrze Pomysły na stylową aranżację pokoju z belką stropową

Pomysły na stylową aranżację pokoju z belką stropową

aranzacja-pokoju-z-belka-stropowa-styl-skandynawski-prowansalski-rustykalny(1)

Zapomnij o podwieszanych sufitach i ozdobnych kasetonach! Najpiękniejsze już jest w suficie – musisz tylko to odkryć. Dosłownie! Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze z widoczną belką stropową.

Belki stropowe tylko w starych domach?

Choć trend na odsłanianie belek stropowych ma się bardzo dobrze już od pewnego czasu, nadal wśród niektórych pokutuje przekonanie, że na ten element wystroju mogą sobie pozwolić tylko właściciele starych domów o drewnianej konstrukcji. Ale to nieprawda!

Oczywiście, w takim domu dużo łatwiej o belki, ale bardzo modny styl loftowy wprowadził je także do mieszkań. Oryginalne lofty są najczęściej tworzone w bardzo starych budynkach, gdzie celowo odsłaniane są elementy konstrukcyjne, takie jak ceglane ściany, ciągi wentylacyjne czy właśnie belki stropowe. Na najwyższych piętrach i poddaszach kamienic także można spotkać się z takimi rozwiązaniami.

A co z tymi z nas, którzy mieszkają w blokach lub nowszych domach? Projektanci zdążyli już zadbać i o nas! Choć może się to wydawać nietypowe, to bez większych problemów można zamówić i zamontować imitacje belek stropowych. Co więcej, jeśli dysponujemy trochę większymi funduszami, możemy sobie pozwolić na zakup drewnianych belek faktycznie pochodzących z dawnej konstrukcji budynku lub z innego źródła odzysku. Dzięki temu nasze udawane belki stropowe w mieszkaniu będą miały odpowiedni, lekko zużyty charakter i z pewnością przyciągną wzrok o wiele lepiej niż nowe, gładko oheblowane deski.

W jakim stylu urządzić wnętrze z belką stropową?

Zazwyczaj odruchowa odpowiedź na to pytanie oscyluje gdzieś w okolicach stylu rustykalnego i prowansalskiego. Jeśli lubisz klimat wsi, stare przedmioty i dużo drewna o ciepłej barwie, to taki styl będzie dla ciebie. Świetnie pasują do niego meble stylizowane na stare – frezowane fronty szafek z mosiężnymi uchwytami, zaokrąglone kształty sofy i foteli, najlepiej w kwiatowe wzory i stoliki oraz ozdoby z artystycznie giętej stali. Przy takiej aranżacji wnętrza najlepiej jest mieć odsłoniętą całą powierzchnię drewnianego sufitu, nie tylko belki. We wnętrzach rustykalnych i prowansalskich powinniśmy bowiem utrzymać wrażenie stosunkowo niskiego i pozostawionego w stanie surowym sufitu.

Belka i sofa w stylu skandynawskim

Dużo mniej wymagającą aranżacją, a do tego niezmiennie najmodniejszą, jest styl skandynawski. Mieszkańcy północy cenią sobie surowe drewno we wnętrzach, które przybliża ich do natury. Dlatego otynkowany na biało sufit z pozostawionymi w naturalnym kolorze belkami stropowymi będzie świetnie pasował do jasnych mebli, miękkich dodatków i niewymuszonej elegancji, która nieodłącznie towarzyszy skandynawskim wnętrzom. Aby podkreślić spójność aranżacji wnętrza, zadbaj o to, by sofa w stylu skandynawskim (https://scandicsofa.pl/pl/c/SOFY-Z-FUNKCJA-SPANIA/42) miała nóżki z litego drewna w tym samym kolorze, co belki na suficie. Nie próbuj natomiast łączyć tej samej barwy belek i podłogi – taki układ sprawi, że wnętrze będzie wydawało się niskie i przytłoczone. A w stylu skandynawskim bardzo ważne jest poczucie przestrzeni i swobody.