Home Zdrowie Polaków zżera stres

Polaków zżera stres

polacy_a_stres_w_pracy_i_w_zyciu_zajawka_graficzna

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń Polacy stresują się zarówno w życiu codziennym jak i od święta. Według 37% respondentów nerwowe sytuacje generuje głównie praca, ale także przygotowania do świąt, co potwierdziło w grudniu 2019 aż 73% Polaków. Skutecznym lekarstwem na stres według 41% respondentów badania serwisu jest przede wszystkim uprawianie sportu, czyli jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych.

Nowy rok sprzyja deklaracji wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu, najczęściej dotyczą one chęci lepszego zadbania o swoje zdrowie. Regularne uprawianie sportu od lat znajduje się w rankingach najpopularniejszych postanowień noworocznych. Jest także według 43% respondentów badania „Polacy a stres w pracy i w życiu” dobrą formą odreagowania nerwowych sytuacji, których doświadcza 80% respondentów. Aż tylu zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków otwarcie mówi, że stres towarzyszy im codziennie. Głównymi przyczynami nerwowych sytuacji dla 37% jest praca, dla 27% nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym, a dla 18% kwestie finansowe.

Szukając sposobów na odreagowanie stresu, co trzeci Polak wskazuje na standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dla 19% respondentów badania dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Według 14% zapytanych Polaków dobrym sposobem na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Dla 11% Polaków ze stresem można również sobie radzić uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, gdyż podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura, aby poradzić sobie z codziennymi problemami. Różne aktywności wpływają na nas w określony sposób i należy wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest dostosowany do naszych predyspozycji i możliwości. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

W redukcji stresu pomaga także znalezienie hobby, które też pojawia się często w postanowieniach noworocznych Polaków. Dobry pomysł na relaks, związany z rozwijaniem pasji pozwala na naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Polacy chętnie uprawiają różne aktywności i rozwijają zainteresowania, a w rozrywce poszukują przede wszystkim oderwania od rzeczywistości i relaksu – jak pokazują wyniki badania serwisu Prezentmarzeń.

Aktywności i wypoczynek mogą kojąca wpływać na nasze samopoczucie, biorąc pod uwagę fakt, że ponad 50% zapytanych Polaków uważa, że jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem w Europie. Co trzeci respondent podkreśla, że pomóc w redukcji stresu może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29% jest to aktywny wypoczynek i sport, dla 21% wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji – jak twierdzi 15% respondentów.

W Polsce dynamicznie już od kilkunastu lat rozwija się rynek usług związanych z wypoczynkiem i rozrywką. Rosnący poziom wynagrodzeń i moda na zdrowy styl życia, przekłada się na wzrost wydatków Polaków, przeznaczanych na przyjemności i aktywne spędzanie czasu poza domem. Zwiększa się także świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać.

Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który może nam efektywnie pomóc zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i zainteresowania. Na rynku obecnie jest dostępnych wiele form kreatywnych aktywności, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i obniżenie poziom stresu. Możemy na przykład skorzystać z lekcji tańca, warsztatów kulinarnych czy sesji floatingu. Wraz z potrzebami i oczekiwaniami Polaków oraz trendami w rozrywce, branża czasu wolnego aktywnie rozwija się w naszym kraju, zaskakując co roku nowymi propozycjami. – podsumowuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

*W materiale prasowym wykorzystano fragmenty badań „Polacy a stres w pracy i w życiu” i „Emocje Polaków podczas Świąt” zrealizowanych przez serwis Prezentmarzeń w 2019 roku.