Home Lifestyle Płacisz w internecie? Uważaj na phishing!

Płacisz w internecie? Uważaj na phishing!

T-46

Kupowanie w internecie jest bardzo wygodne oraz szybkie. To, czy transakcje on-line będą jednak bezpieczne, zależy w dużej mierze od nas. W sieci jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa i bez odpowiedniej wiedzy możemy stracić swoje oszczędności. Jednym z poważnych i często spotykanych zagrożeń jest teraz phishing. Co warto o nim wiedzieć i jak się przed nim uchronić?

Phishing to metoda oszustwa internetowego, w której przestępca wciela się w rolę innej osoby albo instytucji. Poprzez podszywanie się pod nią, chce wyłudzić ważne informacje, na przykład dane do logowania do banku, szczegóły karty płatniczej albo kredytowej.

Jak działa phishing?

Aktualnie na phishing narażeni są najbardziej ci, którzy często robią zakupy w internecie, a także posiadają konta bankowe on-line. Przestępcy działają zgodnie z tym samym schematem. Tworzą wiadomości e-mail, stylizując je na strony bankowe, strony firm kurierskich, portali aukcyjnych, operatorów telefonii komórkowej, a następnie przesyłają do odbiorców, których dane zwykle kupują. Wiadomość może informować na przykład o tym, że nasze konto bankowe zostało zablokowane, mamy przesyłkę do odbioru czy rachunek do opłacenia.

W wiadomości, która zwykle jest napisana niepoprawną polszczyzną lub od razu wzbudza podejrzenia, możemy znaleźć link, który po kliknięciu zawiedzie nas na podrobioną stronę proszącą o podanie danych. Gdy je podamy, przekazujemy je przestępcy, który może potem przejąć nasze konto on-line czy wykorzystać kartę do wyciągnięcia pieniędzy.

Obrona przed phishingiem

Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że banki, instytucje finansowe oraz inne serwisy nie wysyłają informacji z prośbami o podanie danych. Zwykle adresatem takiej podrobionej wiadomości e-mail jest dziwny adres e-mailowy. Także, jak już wspomnieliśmy, w wiadomości pojawiają się często błędy. Takie informacje powinniśmy po prostu wyrzucać. Także zaleca się regularne uaktualnianie oprogramowania i stosowanie najnowszych wersji przeglądarek internetowych.

Zatem jeżeli chcesz korzystać z e-płatności bezpiecznie, pamiętaj o tym, żeby uważać na phishing!