Home Zdrowie Pierwszy kontakt z soczewkami

Pierwszy kontakt z soczewkami

Young woman with contact lens on her finger.

Dzisiejszy poradnik kierowany jest zarówno do osób starszych, jak i młodszych, które łączy przede wszystkim brak kiedykolwiek styczności z szkłami kontaktowymi. Nie wiesz jakie to uczucie? Boisz się założenia pierwszy raz soczewek kontaktowych? Nie masz pewności, że to rozwiązanie dla Ciebie? Sprawdź, co przygotowaliśmy i dowiesz się więcej o tym konkretnym środku korygującym. Poznaj jego wszystkie właściwości, a także zalety, co pomoże Ci się przełamać i spróbować nosić je chociaż przez jeden dzień.

Kto może nosić soczewki?

W zasadzie każdy, a już tłumaczymy dlaczego. Po pierwsze szkła kontaktowe powstają w różnych konfiguracjach, gdzie można rozdzielić je zarówno na długość noszenia, jak i sposób korygowania wady. Część z nich przeznaczona jest do korekcji daleko- lub krótkowzroczności, a pozostałe do starczowzroczności lub astygmatyzmu. Niektóre soczewki nie posiadają żadnego korygowania wady, a wówczas przybierają różne zabarwienia. Jednak istnieją również kolorowe soczewki, które jednocześnie niwelują wadę wzroku. Jak widać zatem możliwości jest naprawdę mnóstwo, a decyzję możesz podjąć sam, lecz miej na uwadze swoją obecną wadę i własne predyspozycje, ponieważ niektóre szkła posiadają jeszcze dodatkowe właściwości.

W rezultacie osoby młode, które dopiero rozpoznały u siebie problem widzenia, mogą skorzystać z soczewek kontaktowych, podobnie jak osoby starsze, które już niedowidzą, a przeszkadza im noszenie okularów. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem są progresywne szkła, które automatycznie dopasowują się do patrzenia w dal i z bliska, co przy noszeniu okularów zobowiązuje do zmiany zarówno przy czytaniu, jak i oglądaniu telewizji. Wszystkim na pierwszy raz polecamy jednak soczewki jednodniowe MylenShop, dzięki którym sprawdzisz się i przekonasz czy jesteś w stanie nosić je dłużej, a także czy odpowiada Ci produkt danego producenta. Potem gwarantujemy, że nie będziesz umiał obejść się bez nich.

Jak zakładać?

Najczęściej pojawiającą się wątpliwością i obawą jest właśnie sama czynność zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, co dla osób niedoświadczonych stanowi największy problem. Mamy jednak na to sposób! Wystarczy stopniowo i powoli przekonać się do bliskości własnego palca z soczewką i Twojego oka, co z początku może wydawać się nienaturalne i odstraszające. Jednak jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń, a także wykonasz wszystkie ruchy powoli, gwarantujemy, że poradzisz sobie zarówno z nakładaniem szkieł, jak i ich zdejmowaniem.

Na samym początku musisz dokładnie umyć i osuszyć ręce, co jest ważne jednocześnie przy zdejmowaniu i zakładaniu. Następnie na opuszek palca nakładasz soczewkę z wywiniętymi do góry krawędziami, a drugą ręką delikatnie rozchylasz powieki. Później powolutku zbliżasz soczewkę do oka, a ona następnie po lekkim przyciśnięciu przykleja się do gałki ocznej. Natomiast przy zdejmowaniu należy ponownie rozchylić powieki i palcem wskazującym drugiej ręki ostrożnie zsunąć soczewkę w dół. Ta z kolei powinna się zmarszczyć, a Ty już chwytasz ją palcami i zdejmujesz z oka. Brzmi dość banalnie, ale zdajemy sobie sprawę z obecności stresu, dlatego próbuj, a z pewnością opracujesz własną metodę zakładania i ściągania.

Pielęgnacja szkieł kontaktowych

W tej kwestii również pojawia się wiele zapytań i niepewności, ponieważ większość osób uważa, że dbanie i pielęgnowanie soczewek po pierwsze – jest czasochłonne, a po drugie – wymaga kosztownego sprzętu i preparatów. To absolutnie nie prawda, ponieważ chociażby w przypadku proponowanych przez nas wcześniej szkieł jednodniowych nie będziesz potrzebować żadnych płynów pielęgnujących, ponieważ po zdjęciu soczewki należy wyrzucić i następnego dnia założyć nowe. W przeciwnym wypadku musisz najlepiej zakupić specjalny płyn wielofunkcyjny, który spełnia wszystkie wymagania i wcale nie jest drogi, o ile zakupisz go w sprawdzonym sklepie internetowym czy też stacjonarnym. Poza tym soczewki nie wymagają żadnych innych metod pielęgnowania, dlatego jeszcze raz zachęcamy do ich wypróbowania na sobie.