Home Uroda Pielęgnacja skóry dziecka – jakie kosmetyki kupić?

Pielęgnacja skóry dziecka – jakie kosmetyki kupić?

skora-dziecka

Kiedy planujemy wyprawkę dla noworodka, na liście zakupów znajdują się między innymi kosmetyki dla dziecka. Co z pewnością przyda się do pielęgnacji skóry małego dziecka? Jakie kosmetyki warto kupić? Poniżej znajdują się cenne podpowiedzi.

Balsam do skóry wrażliwej

Głównym zadaniem balsamu jest natłuszczenie skóry dziecka, która zazwyczaj jest nadmiernie wysuszona. Używanie tego kosmetyku nie zawsze jest konieczne, jeżeli stosujemy do pielęgnacji (np. do kąpieli) dziecka odpowiednie emolienty. Wówczas skóra malucha często nie wymaga dodatkowego natłuszczenia.

Ważne, aby balsam dla niemowlaka składał się w głównej mierze ze substancji pochodzenia naturalnego. Należy jednak stosować go stopniowo, trzeba sprawdzić, czy nie uczula dziecka. Kosmetyk ten nie powinien ponadto zawierać barwników, konserwantów, a substancje zapachowe w tym przypadku także są zbędne. Oprócz tego warto wybierać balsamy dla dzieci zawierające witaminy A i E, a także oliwkę pielęgnującą. Co jeszcze zapakować do kosmetyczki, aby pielęgnacja skóry dziecka była prawidłowa?

Krem do pielęgnacji skóry pod pieluszką

Skóra niemowlaka ciągle narażona jest na kontakt z moczem i kupką, a do tego przez większość czasu jest przykryta pieluszką, co znacznie utrudnia dopływ powietrza. Pomocny jest kosmetyk, który będzie chronił skórę i jednocześnie ją natłuszczał. Do głównych składników zalicza się tu d-panthenol i tlenek cynku.

Krem ochronny na spacerze

Bardzo ważnym punktem dnia dla każdego dziecka jest wyjście na spacer. Jednak wtedy, kiedy temperatury za oknem zbliżają się do zera, należy koniecznie zatroszczyć się o to, aby twarz dziecka była chroniona przed mrozem. Można to zrobić poprzez nałożenie kremu ochronnego na mroźną i wietrzną pogodę. Taki krem jest bardziej tłusty od innych kosmetyków. Może też zawierać filtry chroniące przed słońcem.

Chusteczki pielęgnacyjne

Chusteczki i pieluszki to nierozłączny zestaw pielęgnacyjny, w jaki zaopatrza się każda mama. W przypadku małego dziecka używa się ich zazwyczaj minimum kilkanaście razy dziennie. Chusteczki służą jednakże nie tylko do wycierania pupy dziecka. Czyści się nimi także, chociażby rączki i buzię dziecka. Ważne, aby nie były nasączone alkoholem i oliwką, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę. Pożądane są natomiast bardzo delikatne i bezzapachowe produkty soft.

Oliwka dla maluszka

Pielęgnacja skóry dziecka zazwyczaj kojarzona jest z oliwką. Kosmetyk ten w pełni odpowiada potrzebom skóry dziecka. Chroni naskórek przed utratą wody i jednocześnie nawilża przesuszoną skórę. Przydaje się podczas antykolkowego masażu i pozwala skutecznie walczyć z ciemieniuchą. Zazwyczaj, jeżeli używa się oliwki do pielęgnacji, wówczas kosmetyki takie jak mleczko, czy balsam są już zbędne.

Mydełko dla niemowlaka

Oczyszczenie skóry dziecka jest kluczowym punktem w jego pielęgnacji. Kosmetyk ten może zawierać m.in.: lanolinę, glicerynę, olejek migdałowy. Niestety niekiedy może nadmiernie wysuszać skórę dziecka. W takiej sytuacji warto przestawić się na emolienty. Pielęgnacja skóry dziecka to bardzo ważna kwestia, dlatego używaj kosmetyków, które są w pełni tolerowane przez malucha.

Wiele przydatnych porad znajdziemy także na stronie: https://www.eloderm.pl/15,szkola-pielegnacji-i-dotyku.html