Home Zdrowie Pielęgnacja niemowlęcia podczas połogu. Eksperci radzą

Pielęgnacja niemowlęcia podczas połogu. Eksperci radzą

Fot.:Fotolia

Pielęgnacja niemowlęcia w pierwszych tygodniach życia dziecka może wydawać się trudna i skomplikowana – szczególnie dla osób, które pierwszy raz zostały rodzicami. Chociaż różni się od pielęgnacji osób dorosłych, nie powinna stanowić żadnego problemu. Wystarczy tylko poznać kilka istotnych zasad i dostosować się do nich. O czym należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy.

Połóg to okres 6-8 tygodni po porodzie. W tym czasie kobieta dochodzi do siebie: musi więcej odpoczywać, mniej się przemęczać i nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Dlatego w pielęgnacji niemowlęcia ważna jest rola mężczyzny. Partner odciąży wyczerpaną porodem kobietę, a jednocześnie stworzy jeszcze silniejszą więź z dzieckiem.

Pielęgnacja noworodka niemal nie różni się od pielęgnacji niemowlęcia

Połóg jest okresem, w którym pielęgnacja noworodka przebiega niemal identycznie jak w przypadku starszych dzieci. Różni się tylko kilkoma dodatkowymi czynnościami, które po zakończeniu okresu noworodkowego nie będą już wymagane.

Pielęgnacja gojącego się pępka

Proces gojenia pępka trwa 10-14 dni. Jak zaleca większość ekspertów, wystarczy tzw. sucha pielęgnacja. Nie ma zatem potrzeby stosowania środków dezynfekujących. W przypadku wystąpienia takich objawów jak zaczerwienienie czy ropna wydzielina koniecznością będzie konsultacja z lekarzem.

Częstsze przewijanie

W okresie, jakim jest połóg, zaleca się też znacznie częstszą zmianę pieluch. Ograniczając częstotliwość przewijania do kilku razy dziennie, można zwiększyć ryzyko powstawania odparzeń pieluszkowych.

Zarówno w przypadku noworodków, jak i niemowląt, nie ma potrzeby – przy każdej zmianie pieluchy – smarowania pośladków maścią na odparzenia, gdy skóra jest zdrowa. Można od czasu do czasu sięgnąć po krem przeciw odparzeniom – znacznie łagodniejszy w działaniu.

Przemywanie oczu noworodka

Oczy noworodka należy codziennie przemywać jałowym gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną. Należy je przemywać, wykonując ruch od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Uwaga! Do przemywania każdego oka, należy użyć świeży gazik jałowy.

O czym jeszcze pamiętać podczas pielęgnacji?

Pozostałe zasady związane z pielęgnacją niemowlęcia w okresie połogu pozostają bez zmian.

Kąpiel niekoniecznie codzienna

Skóra niemowląt posiada znacznie mniej gruczołów potowych niż skóra osoby dorosłej. Jako że dziecko poci się mniej, kąpiel 2-3 razy w tygodniu będzie wystarczająca.

W dni „niekąpielowe” należy pamiętać jednak o przemywaniu ciała niemowlęcia – ze szczególnym uwzględnieniem pośladków, narządów płciowych, szyi, rąk i fałdów skórnych.

Prawidłowe czyszczenie uszu

Nadmiar woskowiny naturalnie wydostaje się na zewnątrz, dlatego zaleca się przecierać wyłącznie małżowinę uszną. Można robić to wacikami lub patyczkami.

Uwaga! Patyczkami nie należy czyścić wewnętrznej części ucha, gdyż może to grozić uszkodzeniem przewodu słuchowego.

Pielęgnacja twarzy

Jeżeli dziecko spędza czas w domu, nie ma potrzeby smarowania twarzy kosmetykami. Jest to konieczne natomiast w przypadku spacerów.

W zależności od pory roku należy stosować odpowiednie kremy. Wiosną i latem zaleca się aplikować krem z przeciwsłonecznym filtrem mineralnym. Zaś w mroźne i wietrzne dni jesienno-zimowe niezbędny będzie krem natłuszczający o działaniu ochronnym.

Pielęgnacja ciała

Skóra niemowlęcia w okresie połogu wymaga delikatnej pielęgnacji. O ile w pierwszych dniach po narodzinach może zachodzić konieczność stosowania preparatów nawilżających i natłuszczających, tak w kolejnych tygodniach można zrezygnować z codziennego aplikowania kosmetyków – balsamów czy mleczka.

Jeżeli decydujesz się na smarowanie ciała kremami, wybieraj kosmetyki dedykowane noworodkom i niemowlętom. Stosowanie preparatów dla osób dorosłych może przyczynić się do powstawania podrażnień.