Home Uroda Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej

17

Każda posiadaczka cery naczynkowej przyzna, że jej pielęgnacja przypomina momentami orkę na ugorze. W bardzo zaawansowanej formie można zdecydować się na zabiegi laserowego zamykania naczynek czy elektrokoagulacji, jednak niekwestionowaną podstawę dbania o cerę naczynkową stanowi codzienna higiena i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci skuteczniej zatroszczyć się o swoją cerę i zapewnić jej lepszą kondycję.

Naczynka – co to jest i dlaczego je widać?

Skóra ma 3 warstwy naczyń krwionośnych: tętnice pomiędzy skórą a tkanką podskórną, tętnice podbrodawkowe i drobne tętniczki tworzące sieć naczyń włosowatych. Żeńskie hormony – estrogeny – przyczyniają się do rozszerzania naczyń poprzez zaburzenia w sieci podbrodawkowej. W wyniku tego na skórze pojawiają się teleangiektazje, znane popularnie jako pajączki. Zaczyna się zazwyczaj dość niewinnie – cera łatwo się czerwieni, np. pod wpływem mrozu czy wiatru lub niektórych kosmetyków. Z czasem jednak zaczerwienienie nie ustępuje już tak łatwo, a twarz pokrywa się coraz gęstszą siatką czerwonych „pajączków”. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. menopauza, kiedy zmienia się gospodarka hormonalna. Poza tym pękaniu naczynek sprzyjają silne emocje i stres, zaburzenia krążenia, dolegliwości wątroby i nadciśnienie.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej to nie tylko dobrze dopasowane krem czy żel do mycia, ale również właściwa dieta i przestrzeganie pewnych zasad, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko pękania naczynek. Posiłki osób z cerą naczynkową powinny być bogate w takie składniki odżywcze, jak selen, cynk i błonnik, a także witaminy E i C. Znajdziemy je m.in. w produktach pszenicznych (np. otręby pszenne), orzechach, kakao czy owocach morza (zwłaszcza ostrygi). Jeśli chodzi o „złote zasady”, to przede wszystkim należy unikać częstego opalania – zarówno naturalnego, jak i w solarium, a także nagłych zmian temperatur, spowodowanych np. szybkim przejściem z dużego mrozu do bardzo ciepłego pomieszczenia i odwrotnie. Warto również chronić cerę przed działaniem czynników atmosferycznych stosując dobre kremy z filtrem UV.

Jakie kosmetyki do cery naczynkowej?

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i wrażliwa – i tak też trzeba ją traktować. Nie stosuj kosmetyków zawierających alkohol czy silne kwasy owocowe, ani peelingów ziarnistych. Nie należy również myć twarzy zbyt ciepłą wodą, ponieważ sprzyja ona rozszerzaniu naczynek. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać łagodnych kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się dermoceutyki Iwostin – opinie klientek stosujących kosmetyki tej marki są zazwyczaj bardzo pozytywne, zatem warto sięgnąć po kremy na naczynka dostępne na Iwostin.pl. Poza tym warto zwrócić uwagę, aby kosmetyki do cery naczynkowej zawierały substancje łagodzące i zapobiegające rozszerzaniu naczynek, np. ekstrakt z miłorzębu, witaminy C, K i PP, oczar wirginijski, algi, arnikę górską lub wyciąg z kasztanowca. Nie można zapominać oczywiście o filtrach UVA i UVB. Dzięki dobrze dobranym kosmetykom i całościowej pielęgnacji cera naczynkowa przestanie być utrapieniem i nabierze nowego blasku.