Home Zdrowie Piękny i zdrowy uśmiech jest na wyciągnięcie ręki

Piękny i zdrowy uśmiech jest na wyciągnięcie ręki

Spectrum_family_dentistry_raleigh_articleimage

Każdy z nas pragnie mieć piękne i zdrowe zęby, jednakże nie wszyscy mogą pochwalić się promiennym uśmiechem. Zwlekanie z wizytą u stomatologa do ostatniej chwili, kiedy już nie pomaga nawet branie tabletek przeciwbólowych, rzeczywiście może wiązać się z koniecznością długotrwałego i bolesnego leczenia. Można jednak uniknąć tego typu nieprzyjemności, odwiedzając dentystę profilaktycznie. Wówczas jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, stomatolog może natychmiast zainterweniować i rozwiązać powstały problem. Regularne kontrole pozwalają na uniknięcie skomplikowanych i drogich zabiegów.

Piękny i zdrowy uśmiech jest na wyciągnięcie ręki

Statystyki jasno wskazują na ogromny problem Polaków z uzębieniem. Wielu z nich tłumaczy sobie ten fakt brakiem pieniędzy na regularne odwiedzanie dentysty, ale podstawowy przegląd dentystyczny wykonywany jest za darmo w ramach korzystania z publicznej służby zdrowia. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a dzięki profilaktycznym kontrolom można uchronić się przed wieloma poważnymi schorzeniami. Uzupełnienie ubytków, gdy są jeszcze niewielkie to znacznie łatwiejsze, mniej bolesne i tańsze rozwiązanie niż endodoncja. Osoby prawidłowo dbające o higienę swojej jamy ustnej rzadko kiedy potrzebują leczenia stomatologicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli z uzębieniem dzieje się coś niepokojącego, konieczne jest odwiedzenie dentysty. Zaniedbanie tej kwestii czy też kierowanie się wyolbrzymionym strachem wiąże się niestety z poważnymi problemami w przyszłości, a w ostateczności nawet utratą uzębienia.Niepozorny ubytek. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że dzięki profilaktycznym kontrolom w gabinecie stomatologicznym możliwe jest uniknięcie bólu i utraty zębów, które przecież już nie odrosną. Dzięki stałej współpracy z dentystą możliwe jest zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej będącej siedliskiem bakterii. Zerują one w jamie ustnej, żywiąc się resztkami pokarmowymi, zamieniając cukier w kwasy. Z kolei kwas niszczy szkliwo i sprawia, że staje się ono porowate. Próchnica jest obecnie bardzo poważnym problemem wśród Polaków. W początkowym stadium nie odczuwa się żadnych niepokojących dolegliwości, ale nieleczona próchnica cały czas postępuje i gdy dojdzie do miazgi zęba, panwia się silny ból.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli regularnie nie usuwamy płytki nazębnej z zębów, dochodzi do jej twardnienia i tworzenia się zwapniałego kamienia nazębnego. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł i odstawania ich od zębów. Następstwem tego jest zanikanie tkanek przyzębia, rozchwianie się zęba i jego wypadnięcie. Regularne wżyty u stomatologa są w stanie skutecznie uchronić nas przed odkładaniem się kamienia nazębnego.Profilaktyka najważniejsza. W celu cieszenia się pięknym i zdrowym uśmiechem, zaleca się odwiedzać dentystę przynajmniej raz/dwa razy w roku. Podczas takiej wizyty kontrolnej sprawdzany jest stan uzębienia, dzięki czemu można wykryć zmiany próchniczne. Jeśli pojawią się ubytki, można szybko i zwykle bezboleśnie się ich pozbyć dzięki wysokoobrotowemu wiertłu. W niektórych gabinetach stosuje się także laser czy specjalny żel rozpuszczający tkanki objęte próchnicą, co jest świetną opcją dla osób wrażliwych na ból i bojaźliwych. Jeśli ogniska próchnicy zostaną wcześnie zauważone, to często wystarczy samo szlifowanie powierzchni zęba, bez konieczności sięgania po wiertło. Dzięki temu koszty leczenia są naprawdę niskie.

Ponadto dentysta doradzi jakiej pasty stosować i pokaże jaka jest poprawna technika szczotkowania zębów. Jest on bowiem w stanie zauważyć popełniane przez nas błędy w pielęgnacji. Pamiętajmy także o tym, że podczas wizyty u stomatologa można wykryć znacznie więcej chorób niż próchnica. Czasami nawet możemy nie zdawać sobie sprawy ze stanów zapalnych, zgorzeli, paradontozy czy też chorób dziąseł/przyzębia. Stomatolog jest w stanie zauważyć nawet drobne zmiany w postaci odsłaniających się szyjek zębowych. Jest on również w stanie zdiagnozować afty i owrzodzenia czy też rozpoznać raka błony śluzowej jamy ustnej/wargi dolnej. Gabinet stomatologiczny to z całą pewnością miejsce, gdzie praktycznie każdy może liczyć na przywrócenie pięknego uśmiechu.

Artykuł poleca profesjonalny gabinet stomatologiczny Allecoudent

Artykuł sponsorowany