Home Design i wnętrze Piekarnik z termoobiegiem czy bez niego – który z nich lepiej kupić?

Piekarnik z termoobiegiem czy bez niego – który z nich lepiej kupić?

piekarnik-z-termoobiegiem-czy-bez

Piekarnik to podstawowy sprzęt AGD, który znajduje się w praktycznie każdej kuchni. Bez względu na to, czy przygotowujemy w nim jedynie dania obiadowe, czy też służy nam on także do pieczenia ciast, warto jest dobrze rozważyć jego wybór. W sprzedaży kupimy bowiem zarówno zwykłe piekarniki, jak i te wyposażone w dodatkową funkcję termoobiegu. Czym ona jest i co można dzięki niej zyskać?

Termoobieg – co to takiego?

Pod pojęciem termoobiegu kryje się specjalny system wentylacyjny z grzałką umieszczony we wnętrzu piekarnika, którego zadaniem jest równomierna dystrybucja ciepła w komorze urządzenia. Dzięki wbudowanemu wiatrakowi nagrzane powietrze wewnątrz piekarnika posiada podobną temperaturę w każdym jego rejonie. Pozwala to na szybsze nagrzanie się piekarnika do temperatury docelowej oraz jej ciągłe utrzymanie na żądanym poziomie. W konsekwencji urządzenie zużywa znacznie mniej energii elektrycznej, możemy piec kilka różnych potraw jednocześnie, a wypieki, w szczególności ciasta, są bardziej udane.

Piekarniki z termoobiegiem – oszczędność energii elektrycznej i szeroki wybór

Piekarniki z termoobiegiem stanowią obecnie zdecydowaną większość urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Wynika to przede wszystkim z ich funkcjonalności oraz dużego zainteresowania klientów ich zakupem. W przypadku piekarników z funkcją termoobiegu, to od nas zależy bowiem czy i kiedy będziemy z niej korzystali. Piekarniki wyposażone w tę funkcję pozwalają bowiem zarówno na przygotowywanie potraw z jej udziałem, jak i na tradycyjne pieczenie bez jej użycia. Ta druga opcja najlepiej sprawdzi się bowiem do przygotowywania dań mięsnych czy ryb. Termoobieg może bowiem nieco wysuszać potrawy, co jednak doskonale sprawdzi się z kolei przy przygotowywaniu tradycyjnych ciast, bez czy wypieków drożdżowych. Zaletą piekarników z termoobiegiem jest także ich szeroka dostępność. Tego rodzaju piekarniki w Neonet.pl stanowią bowiem zdecydowaną większość sprzętu AGD do pieczenia dostępnego w ofercie. Jest to dodatkowy atut, gdyż możemy wybierać spośród różnych modeli, marek oraz kolorystyki.

Piekarniki tradycyjne bez termoobiegu – niższa cena ale i większe zużycie prądu

Sprzęt AGD pozbawiony termoobiegu, będzie natomiast nieco dłużej się nagrzewał i pobierał więcej energii elektrycznej, co może mieć negatywny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Jednak użytkownicy zwracają uwagę, że piekarniki tradycyjne lepiej sprawdzają się do pieczenia dań mięsnych i rybnych. Piekarniki bez termoobiegu, jako urządzenia o nieco mniejsze funkcjonalności, są także tańsze w zakupie niż bardziej zaawansowane piekarniki wyposażone w termoobieg.

Lepiej wybrać piekarnik z termoobiegiem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań wobec tego sprzętu oraz od tego, jak często używamy piekarnika w naszym domu. Jeśli robimy to jedynie okazjonalnie i piekarnik służy nam głównie do przygotowywania dań obiadowych, możemy postawić na zwykłe urządzenie bez termoobiegu. Jeśli natomiast jest to sprzęt AGD, z którego korzystamy na co dzień oraz pieczemy w nim także ciasta, zdecydowanie korzystniejszym wyborem będzie zainwestowanie w lepszy i bardziej funkcjonalny piekarnik wyposażony w termoobieg.