Home Styl Paryska moda

Paryska moda

beach_hat_city_daylight_daytime_eiffel_tower_fashion_fashion_model_fashionable-1521823

Wraz z wiekami i panującymi stylami zmieniał się ubiór ludzi. Od XII wieku wszelkie inspiracje modowe płynęły z Francji.

Francuskie ubiory znane jako à la mode były wzorem obowiązującej elegancji. Pierwsze czasopismo o modzie „Journal du Goût” pojawiło się właśnie we Francji w 1768r. Tutaj również powstało haute couture – które oznacza wysokie, wytworne krawiectwo. Określa się nim ubrania szyte w pojedynczych egzemplarzach. Pierwszy dom mody haute couture założył w roku 1858 Charles Frederic Worth. To tam powstawały stroje na indywidualne zamówienia, m. in. dla cesarzowej Eugenii. Dziś haute couture to esencja mody. To kreacje szyte ręcznie z najlepszych materiałów. Dlatego na takie stroje mogą pozwolić sobie osoby zamożne.

Obecnie ogniskiem światowej mody jest Paryż na czele ze znanymi domami mody. Francja jest absolutnym liderem w świecie mody. To francuscy projektanci narzucają od wieków określone trendy w modzie. Do najpopularniejszych francuskich projektantów zaliczamy Chanel, Christiana Diora, Jean-Paula Gaultiera, Louisa Vuittona, Yves’a Saint Laurenta. Moda jest jak kobieta, pokazuje nam wiele odmiennych twarzy, dlatego Paryż żyje różnorodnością. Powstałe tam stroje stanowią dla wielu przedmiot pożądania. Kto zna się na modzie lepiej niż Francuzki? Ich styl ma
w sobie lekkość i naturalny szyk, którego zazdroszczą im kobiety na całym świecie.

Organizowane we Francji pokazy należą do najbardziej prestiżowych. Francuska moda króluje, narzucając światu określone trendy. Stąd też Francja, a w szczególności Paryż, stanowi cel podróży dla wielu osób, pragnących poczuć klimat wielkiego świata mody. „Moda w której nie można wyjść na ulicę nie jest modą”- to cytat najsławniejszej chyba kobiety w świecie mody Coco Chanel. To chyba tu tkwi cała tajemnica. Moda przemija, ale styl zostaje.

Niedawno świat paryskiej mody spotkała wielka tragedia. Jedna z najbardziej wybitnych postaci wybiegów, odpowiedzialny za wspaniałe pokazy Chanel Karl Lagerfeld odszedł z tego świata po długiej chorobie. Postać ta na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich fanów i twórców mody.