Home Styl Oxfordy, brogsy, monki – przegląd eleganckich butów męskich

Oxfordy, brogsy, monki – przegląd eleganckich butów męskich

oxford-3453489_1920

Choć może się wydawać, że wybór eleganckich butów męskich jest niezwykle prosty, panowie mogą mieć uzasadnione trudności z ich dopasowaniem do stylizacji. Oxfordy, brogsy, monki – czym różnią się poszczególne rodzaje półbutów męskich? Które wypada nosić do garnituru lub smokingu, a które można wybrać do luźniejszych, casualowych outfitów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule!

Oxfordy męskie – elegancja w ponadczasowym wydaniu

Oxfordy (często nazywane również wiedenkami) powszechnie uznawane są za najbardziej eleganckie półbuty męskie. Wyróżniają się bardzo ponadczasowym krojem – zamkniętą przyszwą (czyli częścią cholewki, w której znajdują się typowe dla tego fasonu okrągłe sznurowadła) oraz nakładanymi, wąskimi, a przy tym nieco zaokrąglonymi noskami. Zgodnie z obowiązującymi zasadami dress code, buty typu oxford można łączyć z dziennymi lub wieczorowymi garniturami, ale także zestawami koordynowanymi – marynarkami i spodniami w innym odcieniu. Męskie oxfordy (dostępne są np. na stronie https://www.lancerto.com/kolekcje/buty.html) to idealny wybór dla mężczyzn, którzy poszukują eleganckiego obuwia na wieczorne przyjęcia, ważne spotkania biznesowe, a także tak wyjątkowe uroczystości jak ślub czy studniówka.

O stopniu formalności męskich oxfordów decyduje przede wszystkim ich kolor. Najbardziej oficjalne są buty w kolorze czarnym, wykonane z wysokogatunkowej skóry lakierowanej – w takim wydaniu, oxfordy będą najlepszym dopełnieniem wizytowego garnituru lub smokingu.

Nieco mniejszym stopniem formalności wyróżniają się oxfordy w kolorze brązowym, które są szczególnie polecane do luźniejszych stylizacji na co dzień.

Brogsy męskie – nonszalancja z nutą awangardy

Pierwowzór brogsów powstał na bagnistych i podmokłych terenach dzisiejszej Szkocji oraz Irlandii, gdzie pracownicy polowi musieli wykonywać swoje codzienne obowiązki w roboczych butach ze skóry. Z uwagi na trudne warunki, obuwie często ulegało przemoczeniu, w związku z czym, aby przyspieszyć proces wysychania, zaczęto wykonywać na nim dziurki, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których zszyte były dwie warstwy skóry. Z czasem po brogsy coraz chętniej sięgali również arystokraci, którzy z praktycznego punktu widzenia wybierali je zwłaszcza na czas polowań. Tym właśnie sposobem skórzane półbuty męskie tego typu przestały kojarzyć się wyłącznie z obuwiem roboczym. Na ostateczny wygląd brogsów wpłynęli przede wszystkim przedstawiciele wyższych sfer, którzy zamawiali u swoich szewców obuwie z eleganckich oraz miękkich skór, zdobionych dekoracyjnymi dziurkami, układającymi się w wyszukane wzory.

Współcześnie brogsy uznawane są za jeden z najbardziej uniwersalnych i eleganckich półbutów męskich. W zależności od koloru oraz ilości zdobień, można nosić je zarówno do klasycznych jeansów, sportowej marynarki, jak i do tweedowego garnituru. Z uwagi na liczne ażurowania, półbuty męskie tego typu są mniej formalne niż inne – gładkie, a przy tym minimalistyczne modele.

Buty monki – modowy powrót do przeszłości

Monki męskie to obuwie idealne dla prawdziwych miłośników ponadczasowego stylu retro. Buty tego typu stawiane są na skali formalności pomiędzy oxfordami a derbami, choć w zależności od koloru czy faktury skóry, z jakiej są wykonane, mogą być bardziej lub mniej oficjalne.

Charakterystyczną cechą monków są klamry (zwykle dwie), które łączą boczne części buta. Buty w takim wydaniu prezentują się niezwykle gustownie, a jednocześnie nie wymagają sznurowania, więc można je szybko zdjąć i założyć. Panowie najczęściej noszą monki do ubrań utrzymanych w eleganckiej, ale jednocześnie swobodnej stylistyce. Świetnie komponują się zarówno z garniturowymi spodniami i dwurzędowymi marynarkami, jeansami lub chinosami w modnym kolorze.

Co ciekawe, modę na monki zapoczątkowali… mnisi! To właśnie mieszkańcy klasztorów najchętniej korzystali z podobnego rodzaju obuwia – przede wszystkim było bardzo wygodne, a także (w przeciwieństwie do popularnych wówczas sandałów) – zapewniało stopom optymalną ochronę niezależnie od pogody.

Artykuł sponsorowany