Home Lifestyle Oto dlaczego warto zapoznać się ze schematem żywienia niemowląt

Oto dlaczego warto zapoznać się ze schematem żywienia niemowląt

Fot.:Fotolia

Wytyczne dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się na przestrzeni lat. To wyniki ciągłych badań ekspertów z dziedziny pediatrii i dietetyki nad żywieniem najmłodszych. Aktualny schemat żywienia niemowląt obowiązuje od 2016 roku i zawiera cenne wskazówki dla rodziców i opiekunów, którzy właśnie zaczynają rozszerzanie diety ich pociechy. Dlaczego warto korzystać z tej „ściągawki”?

W schemacie żywienia niemowląt znajduje się wiele przydatnych informacji o tym kiedy, co i jak podawać dziecku. Oto najważniejsze zasady, którymi warto kierować się przy rozszerzaniu diety dziecka.

  • Mleko mamy (lub mleko modyfikowane dla niemowląt niekarmionych piersią) stanowi podstawę menu w 1. roku życia dziecka.
  • Rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka.
  • Pierwszymi produktami, które podajemy maluszkowi są warzywa w postaci puree lub gładkiego przecieru, kolejno owoce, kaszki i posiłki z mięskiem, rybką czy jajkiem.
  • Gluten, który zawarty jest w produktach zbożowych, należy wprowadzać nie wcześniej niż w 4. i nie później niż w 12. miesiącu życia dziecka.
  • Podane w schemacie liczby posiłków są dedykowane niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym , zaś u niemowląt karmionych naturalnie dopuszczalna jest większa liczba posiłków wynikająca z przystawiania dziecka do piersi.
  • Jeśli karmisz wyłącznie piersią, w pierwszym półroczu nie musisz dopajać dziecka. Natomiast po tym czasie i u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym do picia podajemy niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę bez ograniczeń.
  • Wybieraj soki w 100%, przecierowe, bez dodatku cukru, pasteryzowane. Możesz je podawać maksymalnie w ilości do 150 ml na dobę (porcja liczona razem z ilością spożytych owoców).

Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie, jeśli chodzi o żywienie niemowląt. Rodzic lub opiekun decyduje, co i kiedy poda dziecku – warto przy tym sięgać po właściwe produkty na każdym etapie. Podając posiłki uzupełniające wybieraj te przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, np. skontrolowane na obecność pozostałości zanieczyszczeń. Dziecko natomiast decyduje, czy zje posiłek i jaką objętość. Pamiętaj, że nie należy przymuszać dziecka do jedzenia. Niemowlę posiada naturalną regulację apetytu. Jeśli zauważysz, że wraz z odmową posiłku dziecko nie rośnie lub traci na wadze, wtedy należy udać się do lekarza.