Home Uroda Olej kokosowy a oliwa z oliwek. Co ma lepsze właściwości kosmetyczne?

Olej kokosowy a oliwa z oliwek. Co ma lepsze właściwości kosmetyczne?

olej-kokosowy-dzialanie

Wybór pomiędzy olejem kokosowym a oliwą z oliwek jest trudny. To składniki o bardzo ciekawych właściwościach kosmetycznych. Czy ich działanie jest porównywalne?

Zarówno o oliwie z oliwek, jak i oleju kokosowym, wiele mówi się i pisze w kontekście wykorzystania w pielęgnacji. To oleje o bardzo bogatym składzie. Można stosować je na skórę, włosy i paznokcie samodzielnie, w połączeniu z innymi olejkami (także ze sobą) lub jako składnik domowych kosmetyków. Oba skutecznie odżywiają i upiększają, mimo że wiele je różni.

Olejek kokosowy ma postać delikatnego, kremowego masła. Jest bogatszy w nasycone kwasy tłuszczowe, ale ma mniej antyoksydacyjnej witaminy E. W oliwie z oliwek znajdziemy za to więcej kwasów jednonienasyconych. No i zdecydowanie nie pachnie ona kokosem. Różnic jest dość dużo, nie tylko w konsystencji i składzie.

Wszystkie cechy obu olejów przekładają się na ich działanie i możliwości wykorzystania w pielęgnacji. Co działa lepiej? Olej kokosowy czy oliwa z oliwek?

Olej kokosowyczęsto powtarza się, że doskonale nawilża. To prawda, choć nie robi tego, dostarczając wodę bezpośrednio do komórek. Zachowuje prawidłowy poziom nawilżenia, ponieważ ogranicza parowanie wody przez naskórek. To cały sekret działania oleju kokosowego, ale nie jedyne, co potrafi. Często pomija się jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Niesłusznie, ponieważ dzięki nim rewelacyjnie sprawdza się na cerze trądzikowej i może minimalizować łupież. Przynosi ukojenie, łagodzi stany zapalne, odżywia.

Oliwa z oliwek – ma wyjątkowe właściwości kosmetyczne, dzięki którym wygładza skórę i nadaje jej miękkości. Również ochrania skórę przed nadmierną utratą wody, ale to działanie poboczne. Naturalna oliwa z oliwek to przede wszystkim źródło antyutleniaczy, które minimalizują szkodliwość wolnych rodników. Stosowana regularnie opóźnia procesy starzenia i przywraca młody wygląd. Wzmacnia naturalną odporność skóry, likwiduje jej szorstkość i przynosi ukojenie przy delikatnych podrażnieniach. Oliwa świetnie zmiękcza i natłuszcza skórę.

Który olejek jest lepszy? Każdy z nich ma swoje zalety, a ich działanie jest bardzo podobne.

Jeśli bardziej zależy nam na nawilżeniu włosów, wybierzmy dobrej jakości olej kokosowy. Jeśli raczej chcemy zachować młodość, sięgnijmy po oliwę z oliwek. A najlepiej, jeśli połączymy właściwości kosmetyczne obu tych olejów i zadbamy o siebie kompleksowo!