Home Design i wnętrze Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

okna-dwuszybowe-trzyszybowe-ekoplast

Wybór okien do domu stanowi spore wyzwanie, gdyż wpływa na późniejszy komfort i funkcjonalność użytkowania budynku. Wśród współczesnych tendencji można zaobserwować wzrost zainteresowania oknami trzyszybowymi, które stopniowo wypierają swoje dwuszybowe odpowiedniki. Wobec tego warto zastanowić się, który rodzaj okien do domu lepiej wybrać i jakimi zaletami charakteryzują dostępne modele. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych informacji, które powinny pomóc dokonać trafnego wyboru.

Istota wyboru odpowiednich okien – dlaczego są tak ważne?

Chcąc dokonać zakupu okien idealnych, należy wiedzieć, dlaczego są one tak istotne dla ogólnej funkcjonalności budynku. Okna pełnią bowiem określone funkcje, wśród których najważniejsza wydaje się izolacyjność – zarówno termiczna, jak i akustyczna. Okna chronią zatem przed nadmiernymi stratami ciepła, blokują także hałasy dobiegające z zewnątrz budynku. Oczywista wydaje się ich rola ochronna przed skrajnymi czynnikami atmosferycznymi, jak również funkcja przepuszczalności światła dziennego do wnętrz. Wobec tak istotnych kwestii można uznać, że okna są jednymi z najważniejszych elementów każdego budynku, należy więc szczególną uwagę zwrócić na ich optymalny dobór.

Jakie okna do domu można kupić?

Aktualnie trwa dyskusja, omawiająca zalety i wady okien dwu oraz trzyszybowych. Producenci oferują swoim klientom obydwa modele okien, a wybór konkretnego z nich zazwyczaj motywowany jest szeregiem aspektów, wynikających z parametrów danego budynku. W nowoczesnych domach energooszczędnych najczęściej odnaleźć można okna trzyszybowe – są one najlepszym rozwiązaniem, gdyż wykazują wyższy stopień izolacyjności. Profesjonalnie określany jest on jako współczynnik przenikania ciepła i w domach pasywnych musi on być jak najniższy, by okna mogły zostać uznane za faktycznie energooszczędne.

Trzyszybowe okna do domu pasywnego są zatem idealną propozycją, gdyż pozwalają na realne oszczędności energetyczne, a co za tym idzie – także finansowe. Ich wysoki koszt zwraca się więc podczas użytkowania, dlatego warto zainwestować w produkty z górnej półki cenowej. Należy jednak pamiętać, że domy energooszczędne muszą spełniać szereg warunków konstrukcyjnych, by pozwolić na rzeczywistą oszczędność energii. Jeśli dom jest słabo izolowany i traci ciepło poprzez ściany czy podłogi, okna trzyszybowe mogą okazać się zbędnym wydatkiem.

Kiedy warto wybrać okna do domu dwuszybowe?

Właścicielom domów starszych i słabiej izolowanych polecane są okna dwuszybowe, których wspomniany współczynnik przenikania ciepła nie jest tak niski, jak w przypadku okien energooszczędnych. Może bowiem okazać się, że koszt okien pasywnych w takich budynkach nie zwróci się wcale, a ciepło będzie uciekać przez inne niż okna elementy domu. Ponadto, okna dwuszybowe to doskonała propozycja dla osób, które poszukują tańszych rozwiązań.

Należy zaznaczyć, że istotna jest ogólna jakość okien, nie tylko ilość szyb w nich obecnych – okazuje się, że niskiej jakości okna trzyszybowe mogą sprawdzać się gorzej w codziennym użytkowaniu, niż ich dwuszybowe odpowiedniki od renomowanego producenta. Nie bez znaczenia są surowce, z jakich wykonane zostały ramy, liczba komór w przypadku okien PCV oraz grubość ramy w oknach drewnianych. Wszystkie te kwestie należy brać pod uwagę, poszukując optymalnych okien do swojego domu.