Home Lifestyle Odkrywaj włoskie smaki w wegańskiej odsłonie – Recenzja książki „Vegano Italiano”

Odkrywaj włoskie smaki w wegańskiej odsłonie – Recenzja książki „Vegano Italiano”

20180531_104751-01

Jak pisze Rosalba Gioffre autorka książki „Vegano Italiano” weganizm to coś więcej niż dieta, to styl życia oparty na przyjaznej środowisku kuchni cruelty free, która zagościła na dobre na stole autorki i jej rodziny.

Ponad 150 przepisów ilustrowanych pięknymi fotografiami na widok, których ślinianki zaczynają mocniej pracować, to wybór ulubionych potraw Rosalby, które zostały jej przekazane przez całe pokolenia kobiet w jej rodzinie, i lekko zmodyfikowane zgodnie z zasadami kuchni wegetariańskiej. Jak się okazuje tradycyjne dania kuchni włoskiej noszą w sobie wiele znamion wegetarianizmu i to niezależnie od regionu z którego pochodzą!
Książka została podzielona na sekcje zgodnie z porami roku, dzięki czemu przygotowując potrawy można sięgać po sezonowe warzywa i owoce, co nie tylko ułatwia codzienne zakupy, ale także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a ponadto zapewnia bogatą w składniki odżywcze dietę, dzięki użyciu nie poddawanych obróbce termicznej, mającej na celu przedłużenie ich przydatności do spożycia warzyw i owoców.

Czym książka Vegano Italiano mnie uwiodła:
– niesztampowymi przepisami, czy znasz Cacciucco albo Maccu di Fave? Ja też nie dlatego wielki plus za podzielenie się z czytelnikami nowymi smakami i typami potraw,
– osobistymi komentarzami autorki, którymi opatrzony został każdy przepis, co daje poczucie głębszej relacji i pozwala poznać historię lub specyfikę dań,
– pięknymi fotografiami pozwalającymi przenieść się do słonecznej Italii.

Jeśli szukasz nowych inspirujących smaków znad Basenu Morza Śródziemnego koniecznie zainspiruj się przepisami z książki Rosalby Gioffre Vegano Italiano!

Kinga Piwowarska