Home Design i wnętrze Oczyszczacz powietrza przydatny cały rok

Oczyszczacz powietrza przydatny cały rok

rodzina-w-pokoju-z-oczyszczaczem-powietrza

W Polsce jakość powietrza jest najgorsza w sezonie grzewczym, dlatego to właśnie wtedy wzrasta zainteresowanie urządzeniami usuwającymi groźne zanieczyszczenia. Jednak dobrze wybrany oczyszczacz powietrza to sprzęt, który przydaje się przez cały rok.

Ochrona przed smogiem w sezonie grzewczym

Główny powód złego stanu powietrza w naszym kraju to tak zwana „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z pieców i kotłów ocieplających gospodarstwa domowe. Emitują one duże ilości pyłów zawieszonych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) oraz tlenków siarki, azotu i węgla.

Część z substancji obecnych w smogu ma działanie rakotwórcze. Dotyczy to m.in. pyłów zawieszonych oraz benzopirenu, jednego z WWA. Dopuszczalny dobowy poziom pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, natomiast w przypadku pyłu PM2,5 jest to 25 µg/m3. Tymczasem w wielu polskich miastach stacje pomiarowe wykazują niekiedy nawet czterokrotnie wyższe stężenie pyłów zawieszonych. Skuteczne wyeliminowanie ich z wnętrza budynku wymaga zastosowania oczyszczacza powietrza wyposażonego w filtr HEPA.

Technologia HEPA jest jednak nieskuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych. Z takimi związkami najlepiej radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego, dlatego producenci oczyszczaczy powietrza zazwyczaj wykorzystują w swoich urządzeniach obie te technologie. Nie wszystkie oczyszczacze z filtrem węglowym i HEPA są drogie. W sklepie z oczyszczaczami powietrza Homespot najtańsze modele kosztują mniej niż 1000 zł i podobnie jak droższe urządzenia zapewniają dokładność zbliżoną do 100%. Cena nie musi zatem odzwierciedlać efektywności sprzętu. Podczas wyboru oczyszczacza lepiej skupić się na tym, aby jego wydajność była dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował.

Obrona przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi i alergenami

Zakończenie sezonu grzewczego zazwyczaj wiąże się z poprawą jakości powietrza, co nie oznacza, że od tej pory jest ono całkowicie wolne od szkodliwych zanieczyszczeń. W okresie wiosenno-letnim dostają się one do wnętrz budynków szczególnie szybko, ze względu na częste otwieranie okien w celu przewietrzenia pomieszczeń.

Na kontakt z toksynami narażone są przede wszystkim osoby mieszkające lub pracujące w pobliżu ruchliwych ulic, gdyż drugie z ważnych źródeł zanieczyszczeń to silniki samochodowe. To właśnie one odpowiadają za emisję ponad 60% obecnych w powietrzu tlenków azotu oraz znacznej ilości tlenku węgla, dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych i substancji pochodzenia organicznego.

Przeprowadzone w wielu krajach badania dowiodły, że związki te mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Naukowcy z Public Health Ontario oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences dowiedli, że zamieszkiwane w odległości do 50 m od ruchliwych ulic zwiększa o 11% ryzyko wystąpienia demencji, zaś badacze z USA pod przewodnictwem P. Mohaia wykazali związek pomiędzy lokalizacją szkoły a wynikami w nauce.

Samochody wytwarzają pyły zawieszone i zanieczyszczenia gazowe, tak więc także i tutaj najlepiej sprawdzą się oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Ten pierwszy pomoże wyeliminować również inny rodzaj zanieczyszczeń obecnych w powietrzu poza sezonem grzewczym, czyli alergeny roślinne. Wiosna, lato i wczesna jesień to czas intensywnego pylenia, co dla alergików oznacza wysokie ryzyko kataru, łzawienia oczu oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Niektórzy producenci starają się sprawić, aby ich urządzenia były jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb osób uczulonych na pyłki. Na przykład oczyszczacze powietrza Sharp serii KC-A, KC-D i KC-G wyposażone są w Funkcję Pollen, która wykrywa i szybko usuwa alergeny roślinne. Warto zaznaczyć, że filtr HEPA radzi sobie również z innymi alergenami wziewnymi, takimi jak sierść, kurz i zarodniki pleśni, dlatego wykorzystujące go urządzenia mogą znacząco poprawić komfort życia alergika.
Przykładem takie oczyszczacza jest model Sharp KC-G60EUW, który wyróżnia zaawansowany system automatycznej ochrony jakości powietrza. Oczyszczacz jest dostępny w sprzedaży w sklepie Homespot.pl:

Podsumowanie

Na kontakt z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu jesteśmy narażeni niezależnie od pory roku. Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wzrasta w przypadku alergików i osób przebywających w pobliżu ruchliwych ulic. Pyły zawieszone oraz zanieczyszczenia gazowe, a także uczulające pyłki roślinne znajdują się w powietrzu przez cały rok, dlatego warto zdecydować się na zakup oczyszczacza wyposażonego w filtr HEPA oraz filtr węglowy, które pracując razem są w stanie wyeliminować je niemal w 100%.