Home Zdrowie Oczyszczacz powietrza na smog – dlaczego warto zainwestować?

Oczyszczacz powietrza na smog – dlaczego warto zainwestować?

150641914657678000

W styczniu i lutym po raz pierwszy na tak dużą skalę wprowadzone zostały w Polsce alarmy smogowe. W wielu miastach w Małopolsce, na Śląsku oraz na Dolnym Śląsku dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone o kilkaset procent. Władze apelowały o pozostanie w domach bądź ograniczenie przebywania na zewnątrz budynków. Po raz pierwszy wielu Polaków zadało sobie sprawę ze skali zagrożenia. Właśnie rozpoczyna się sezon grzewczy. Czy możemy uchronić siebie i naszych bliskich przed groźnym pyłem i zniwelować negatywne dla organizmu skutki smogu? Tak, wystarczy, że zaopatrzysz się w domowy oczyszczacz powietrza na smog.

smog_1
Co to jest smog i dlaczego jest szkodliwy?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje jako skutek zanieczyszczenia powietrza oraz dużej jego wilgotności i bezwietrznej pogody. Smog to nie tylko mgła, która utrudnia nam oddychanie, powoduje duszący kaszel oraz ból głowy, to groźne zjawisko zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Smog zawiera szkodliwe pyły oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które najpierw atakują układ oddechowy utrudniając swobodne oddychanie, dłuższa ekspozycja na szkodliwe czynniki zwiększa ryzyko uaktywnienia astmy oskrzelowej oraz wystąpienia choroby nowotworowej.

Polska zajmuje niechlubną wysoką pozycję w rankingu europejskich państw zmagających się z największym zanieczyszczeniem powietrza. W zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast – na 50 miejsc, 33 zajmują polskie miasta. Do najbardziej zanieczyszczonych miast wojewódzkich należą – Kraków, Katowice, Warszawa i Wrocław. Smog najbardziej szkodliwy jest dla dzieci oraz osób starszych.

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed smogiem?

salon

Do obniżenia zawartości szkodliwych substancji w powietrzu możemy przyczynić się w niewielkim stopniu – wybierając ekologiczne ogrzewanie czy środek transportu. Niestety nie mamy wpływu na decyzje naszych sąsiadów oraz wielkich fabryk czy koncernów. Na szczęście możemy zadbać, by powietrze w naszym domu czy biurze miało optymalna parametry i wolne było od szkodliwych zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza na smog przefiltruje i oczyści powietrze w Twojej sypialni, pokoju dziecięcym czy biurze, gwarantując Ci komfortowe samopoczucie i bezpieczeństwo.

Jak działa oczyszczacz powietrza na smog?

Oczyszczacz powietrza na smog to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które generuje cyrkulację powietrza w pomieszczeniu – z jednej strony zasysa powietrze, przepuszcza je przez szereg filtrów, z drugiej wypuszcza oczyszczone. Dzięki oczyszczaczowi z powietrza usuwane są nie tylko szkodliwe pyły, ale także alergeny.

Większość oczyszczaczy powietrza posiada filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Struktura filtra HEPA składająca się z mikrowłókien, pozwala wychwytywać z powietrza 99,7 proc. cząsteczek większych niż 0,3 mikrometra – gwarantując optymalne warunki.

Niektóre filtry wyposażone są dodatkowo w nawilżacz i jonizator powietrza, który eliminuje do 99,9% patogenów z powietrza.

Koszt zakupu urządzania, w zależności od klasy – to około 600 zł do 4500 zł.

Roczny koszt eksploatacji urządzenia wynosi około 25 zł – w zależności od energooszczędności urządzenia, kosztu wymiany filtra i zanieczyszczenia powietrza.

Urządzenie doskonale sprawdza się w domach alergików, rodzinach posiadających małe dzieci, a także pomieszczeniach, w których przebywają seniorzy, zmagający się z chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia – to osoby szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie smogu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza na smog?

Zastanawiasz się jaki oczyszczacz zainstalować w domu, mieszkaniu, biurze? Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego urządzenia.

Powierzchnia – jaką powierzchnię chcemy oczyścić ze szkodliwych czynników – 100 metrowe biuro czy 20 metrowy pokój – to istotna informacja.
Nawilżacz powietrza – czy urządzenie wyposażone jest dodatkowo w nawilżacz powietrza, który optymalizuje wilgotność powietrza w pomieszczeniu i zwiększa poczucie komfortu.
Jonizator powietrza – jonizacja powietrza pozwala pozbyć się do 99,9% patogenów znajdujących się w powietrzu.
Tryb nocny – pracujący oczyszczacz generuje niewielki hałas, jednak osoby wrażliwe na dźwięki mogą w nocy odczuwać dyskomfort związany z pracą urządzenia, dlatego warto upewnić się czy urządzenie posiada super ciszy nocny tryb pracy.
Tryb automatyczny – zwiększa komfort użytkowania, oczyszczacz włącza się automatycznie, gdy parametry powietrza przekroczą ustawione normy.
Energooszczędność – często wyznacznikiem, który decyduje o zakupie danego urządzenia jest cena zakupu. Wybierając oczyszczacz warto zwrócić uwagę na pobór mocy urządzenia i jego klasę energooszczędności. Czasem warto wydać więcej i zakupić wyższej klasy urządzenie, które w toku użytkowania będzie generałowo oszczędności.
Koszt wymiany filtra – każdy producent podaje szacowany okres przydatności filtra – jednak w dużej mierze częstotliwość wymiany filtra będzie uzależniona od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Sprawdź koszt wymiany filtra i jego dostępność na rynku.

Nawilżacz, który spełnia wszystkie powyższe funkcje to, np.: Sharp KC-D50EU-W – to nowoczesny oczyszczacz powietrza, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

To tylko wybrane parametry, na które warto zwrócić uwagę. Nim zdecydujesz, w który oczyszczacz powietrza na smog zaopatrzysz swoja rodzinę, skonsultuj się ze specjalistą, który podpowie i udzieli niezbędnych informacji, ułatwiających wybór. Chcesz uzyskać więcej fachowych informacji zajrzyj na: goodair.pl