Home Styl Obrączka – złoto czy srebro?

Obrączka – złoto czy srebro?

obraczki

Obrączki srebrne stają się coraz popularniejsze i zaczynają konkurować ze złotymi i klasycznymi. Stoisz przed wyborem? Zobacz, jakie korzyści dają oba metale szlachetne.

Często podczas wyboru obrączek najpierw patrzymy na względy estetyczne, dopiero później na ich trwałość i cenę. Ważne, aby poznać różnice pomiędzy konkretnymi materiałami oraz ich pozytywne cechy, by wybrać to, co najlepsze.

Trwałość

To bardzo ważna cecha, którą powinni się kierować narzeczeni. Obrączki nie są biżuterią na rok lub dwa, ale na pięćdziesiąt – sześćdziesiąt lat lub dłużej. Wiadomo, że nawet metale szlachetne w codziennym użytkowaniu ulegają zniszczeniu, deformacjom, zmianom koloru itd. Jeżeli mają nam służyć przez całe nasze życie postawmy podczas wyboru na praktyczność i trwałość, dopiero później, gdy zdecydujemy już czy mają to być obrączki srebrne, złote, a może jeszcze inne, zastanawiajmy się nad wyglądem i wzorem.

Próba

Gdy wiemy już, czy pragniemy kupić obrączki srebrne czy złote, warto wtedy szukać wyrobów o odpowiedniej próbie.    ¨

Srebro

W większości świata biżuterię srebrną najwyższej próby uznaje się biżuterię próby 1., czyli 925, która zawiera 92,5 proc. czystego srebra. Jest to materiał dużo trwalszy i odporniejszy na działanie sił zewnętrznych niż np. czyste srebro próby 999, które wykorzystywane jest do robienia ozdób w biżuterii. Srebro próby 999 jest najbardziej miękkim i plastycznym materiałem. Dlatego jeżeli wybieramy obrączki srebrne, pamiętajmy, aby były wykonane ze srebra próby 925.    ¨

Złoto

Niższa próba złota, np. 333 jest tańsza. Jest to stop, który może z czasem zmienić kolor, może się odkształcić, trudniej będzie zmienić kształt obrączki tej próby. Dużo więcej osób, które cierpią na alergie może mieć kłopot z tym stopem, który zawiera tylko 33 proc. czystego złota.

Czyste złoto, tak jak i srebro nie nadaje się do wyrobu obrączek, bo jest zbyt miękkie i plastyczne, a co za tym idzie i mało trwałe.

Środkowym i najpopularniejszym rozwiązaniem są obrączki złote próby 585, które zawierają 58,5 proc. czystego złota, wykazują dużą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, a jednocześnie można z niego wykonać ładne i ozdobne obrączki.

Wzór a przyszłość

Najtrwalsze będą obrączki bez żadnych ozdób. Każde bowiem diamentowanie może wraz z upływem lat ulegać ścieraniu i tym samym obrączka będzie wyglądać gorzej. Tak samo jest z grawerunkiem po stronie zewnętrznej.

Poza tym warto wziąć pod uwagę to, że z upływem lat nasze palce ulegną przemianie. Niektórzy z wiekiem mają kłopoty z puchnącymi palcami itp. Ważny jest więc odpowiedni dobór materiału, ale również fakt, by łatwo było ew. w przyszłości zmienić rozmiar obrączki. Gdy będą na niej wzory lub grawerunek będzie z tym większy kłopot.

Osoby z problemami, powodującymi puchnięcie palców, niech nie wybierają zbyt grubych obrączek. Najlepiej sprawdzą się średnie i koniecznie wyoblone w środku. Zawsze pytajmy sprzedawcę o szczegóły i możliwości zmian, dokonywanych przy obrączce w przyszłości.