Home Zdrowie Nowoczesne pieluchy dla dorosłych – czym się charakteryzują?

Nowoczesne pieluchy dla dorosłych – czym się charakteryzują?

Fot.:Fotolia

Problem nietrzymania moczu może wystąpić u osób w różnym wieku, jednak zwykle dotyczy ludzi starszych. Statystyki wykazują, że częściej przytrafia się kobietom, co wynika z ich budowy anatomicznej. Na szczęście dziś istnieją produkty, które znacznie ułatwiają życie osobom z inkontynencją. Jednym z nich są pieluchy dla dorosłych. Czym się charakteryzują i jakie rozwiązania technologiczne czynią je jeszcze skuteczniejszym zabezpieczeniem?

Jak wyglądają pieluchy dla dorosłych?

Chociaż niektórzy mylą je z pieluchomajtkami, istnieją między nimi pewne różnice. W przeciwieństwie do pieluchomajtek anatomiczne pieluchy dla dorosłych z nietrzymaniem moczu nie są wyposażone w gruby pas i przylepce. Wyglądem przypominają podpaski, z tą różnicą, że są dużo grubsze, większe i bardziej chłonne. Po pieluchy mogą sięgać osoby nawet z bardzo ciężkim stopniem inkontynencji i jeśli zabezpieczenie będzie wymieniane wystarczająco często i przy zachowaniu zasad higieny, zapewnią użytkownikowi suchość, świeżość i komfort.

Z jakimi problemami mogą borykać się użytkownicy pieluch?

Nietrzymanie moczu, zwłaszcza jeżeli ma ciężką postać, to przypadłość bardzo uciążliwa, która wymaga czasu, aby się z nią oswoić. Nieraz też dość długo szuka się zabezpieczenia, które zagwarantuje wygodę, komfort i poczucie suchości. Jednym z możliwych problemów jest przeciekanie. Tymczasem zawilgocona bielizna, pościel albo materac to dodatkowa niedogodność. Poza tym trzeba pamiętać, że inkontynencja zwiększa ryzyko problemów skórnych – swędzenia, wysypki, podrażnienia, uszkodzeń, infekcji, odleżyn. Czasami stan pacjenta jest bardzo groźny. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby tym kłopotom zapobiec.

Nowoczesne rozwiązania w pieluchach dla dorosłych – jak działają?

Rozwiązania technologiczne, wykorzystywane przez producentów pieluch, choć na pierwszy rzut oka są niepozorne, dla chorych z nietrzymaniem moczu oraz ich opiekunów mają ogromne znaczenie. Pomagają bowiem utrzymać higienę i sprawniej wymieniać produkty. Dobrymi przykładami są:

  • – wskaźnik wilgoci – zmiana koloru oznacza, że zbliża się czas wymiany zabezpieczenia, to bardzo ważne ze względu na zdrowie skóry oraz poczucie czystości i świeżości osoby chorej;
  • – kubełkowy kształt – pieluchy o takim kształcie mają wgłębienie w środkowej części, w której zbiera się mocz – takie rozwiązanie wpływa na ochronę przed przeciekaniem;
  • – system umożliwiający skórze swobodne oddychanie, a co za tym idzie, zachowanie komfortu, świeżości i zdrowia;
  • – system kontrolujący zapach – charakterystyczny aromat amoniaku to jeden z bardziej uciążliwych aspektów, które towarzyszą problemowi nietrzymania moczu, przez co pacjenci mogą czuć wstyd i zakłopotanie, dlatego system, który niweluje ten problem, znacznie poprawia ich samopoczucie;
  • – bezpieczne materiały – pieluchy, które mają kontakt ze skórą przez kilka godzin, powinny być wykonane z przyjaznych i bezpiecznych tworzyw oraz przebadane dermatologicznie, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień.

Co z kwestią przylegania do skóry? Czy pieluchy dla dorosłych są w stanie pozostać na swoim miejscu, nawet kiedy ich użytkownik zmienia pozycję? Aby mu to zapewnić, w zestawie z pieluchą warto używać specjalnych majtek siatkowych. Przylegają do ciała i dobrze podtrzymują zabezpieczenie.

Naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i ich opiekunów wychodzi marka TENA, oferująca pieluchy dla dorosłych, majtki siatkowe i cały szereg innych produktów, ułatwiających funkcjonowanie z nietrzymaniem moczu.