Home Zdrowie Nietrzymanie moczu – powszechny problem u kobiet

Nietrzymanie moczu – powszechny problem u kobiet

Beautiful young woman portrait

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która bardzo często występuje u kobiet. Większość z nich ma z nią do czynienia w różnych okresach swojego życia. Można jednak z nią w skuteczny sposób walczyć, korzystając z jednej z kilku metod. Oprócz tego przy okresowych problemach z inkontynencją stosuje się również pieluchomajtki.

Zmiana zachowań oraz ćwiczenia przy inkontynencji

Kluczowa przy leczeniu inkonktynencji u kobiet jest zmiana określonych nawyków. Po pierwsze, dotyczy ona stosowanej diety. Przy nadwadze powinna być ona ukierunkowania na produkty, które pozwolą na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów (a więc warzywa i owoce posiadające błonnik). Zabronione są przy tym używki w postaci alkoholu i kawy. Należy również postawić na ruch. Pomocne w tym zakresie będą ćwiczenia na miednicę związane z napinaniem oraz rozluźnianiem otaczających ją mięśni. Zupełnie wystarczające będzie praktykowanie ich kilka do kilkunastu minut dziennie, w sekwencjach 10-sekundowych napięć oraz 6-7 sekundowych rozluźnień. Nie trzeba również robić tego codziennie. 4 dni w tygodniu powinny wystarczyć. W trakcie wykonywania ćwiczeń ukierunkowanych na usunięcie problemu, którym jest nietrzymanie moczu, istotne jest skupienie się na mięśniach miednicy. Nie wolno przy tym napinać innych mięśni (jak brzucha i pośladków), ponieważ zniweczy się w ten sposób cały swój trud.

Inkontynencja a operacja

Czasami zmiany w organizmie związane z inkontynecją są już na tyle duże, że nie jest możliwe zastosowanie naturalnych metod leczenia. W takim przypadku trzeba wykonać zabieg chirurgiczny przy znieczuleniu ogólnym. Korzysta się w nich ze specjalnych taśm, które podwieszają cewkę moczową lub też ze sztucznego zwieracza. Dzięki operacji większość kobiet likwiduje problem nietrzymania moczu na stałe, aczkolwiek czasami dochodzi do nawrotu tej dolegliwości i trzeba tego typu zabieg niestety powtórzyć.

Nietrzymanie moczu a pieluchomajtki

Przy leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet bardzo pomocne są pieluchy dla dorosłych. Na rynku można spotkać takie pieluchomajtki (np. firmy TENA), które nie powodują krępowania ruchów nawet przy dużej aktywności oraz nie są zauważalne, gdy są noszone pod ubraniem. Kupując tego typu produkty, zyskuje się pewność, że na odzieży nie będą się pojawiać plamki moczu, a na zewnątrz nie przedostanie się jego przykry zapach. W pieluchomajtakch dla kobiet stosuje się system ochronny (często podwójny), który charakteryzuje się wysoką skutecznością bez względu na to, czy używa je osoba mniej aktywna, czy też taka, która pracuje lub uczy się.

Wybór właściwej metody leczenia inkontynencji umożliwia bardzo szybkie pozbycie się tej dolegliwości. Niezwykle pomocne w tym zakresie są środki ochrony osobistej, takie jak pieluchomajtki. Pozwalają one na właściwe funkcjonowanie w toku terapii.