Home Zdrowie Nie podnoś głosu, czyli jak dbać o struny głosowe

Nie podnoś głosu, czyli jak dbać o struny głosowe

krzyk

Głos to jeden z najcenniejszych zasobów, w jakie został wyposażony człowiek. Sprawdź, jak zadbać o ten skarb, by cieszyć się jego pełną dyspozycyjnością przez długie lata.

Nadwyrężenie strun głosowych odpowiedzialnych za jakość naszego brzmienia jest szczególnie niebezpieczne dla osób, dla których głos jest narzędziem pracy. Nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, prezenterzy, trenerzy, handlowcy, pracownicy call center, przewodnicy – to tylko niektóre z profesji, które nie mogą sobie pozwolić na nawet krótkotrwałą utratę głosu. Każdy z nas, niezależnie od tego, czym trudni się zarobkowo czy hobbystycznie, powinien szanować swój głos. Zaniedbanie kondycji strun głosowych może prowadzić bowiem do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Jak się ich ustrzec? Tego typu problemów stosunkowo łatwo uniknąć dbając o profilaktykę i stosując się do kilku zasad, z których najważniejsze prezentujemy poniżej.

Odpowiednia dieta

Sposób odżywiania ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie. Nie inaczej jest w przypadku gardła. Kondycji strun głosowych mogą szkodzić przyjmowane w dużych ilościach: intensywna herbata, kawa i inne napoje zawierające kofeinę, mleko i produkty pochodzenia nabiałowego. Unikać należy także ostrych, obficie przyprawionych posiłków. Wśród pożądanych pozycji menu znajdą się natomiast potrawy zawierające duże ilości tłuszczów roślinnych, owoców i warzyw.

Zmęczenie i stres

Na niekorzyść strun głosowych działają również zmęczenie i stres. Eksperci zalecają regularny sen w ilościach niezbędnych organizmowi (najczęściej ok. 7 godzin/dobę). Skutkiem nadmiernego tempa życia i przerastających nas obowiązków może być chociażby płytkie, szybkie oddychanie. Skoro o nabieraniu powietrza mowa, to bardziej pomocne jest oddychanie przez nos, albowiem powietrze docierające do gardła tą drogą jest ocieplone i oczyszczone z niektórych zanieczyszczeń. Stresujący tryb życia może także doprowadzić do braku panowania nad emocjami, a wtedy nietrudno o krzyk, który również nie jest przyjaznym zjawiskiem dla strun głosowych.

Używki

Alkohol i papierosy szkodzą. Prawda, którą zna każde dziecko ma również zastosowanie w kontekście chorób krtani i strun głosowych. Palenie tytoniu, także bierne, i e-papierosów przesusza śluzówkę, przez co staje się ona bardziej podatna na infekcje, i bombarduje górne drogi oddechowe toksycznymi substancjami. Podobnie destrukcyjne właściwości ma regularne spożywanie sporych ilości alkoholu.

Jakość powietrza

Ale dym papierosowy to nie jedyne zagrożenie w otoczeniu czyhające na struny głosowe. Nieprzyjazne dla nich jest również powietrze zanieczyszczone przez substancje takie jak: benzen, pył zawieszony, dwutlenek azotu, tlenek węgla czy dwutlenek siarki. Szkodliwe może okazać się także nadmiernie suche powietrze, które jest rezultatem działania grzejników w zimie i klimatyzatorów w lecie. Szczególnie w okresie grzewczym warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza inwestując w nawilżacze lub po prostu kładąc mokre ręczniki na kaloryfery. Mając świadomość suchego powietrza i wysokiej temperatury otoczenia należy zadbać o inny sposób nawilżania gardła poprzez przyjmowanie dużych ilości wody mineralnej z dodatkiem naturalnego miodu lub aloesu. W tej roli świetnie sprawdzą się także ziołowe płukanki oraz inhalacje.

Infekcje

Na ogólną kondycję narządu głosu mogą mieć także przebywane infekcje. O te nietrudno, szczególnie w okresie wzmożonego ryzyka ataku bakterii lub wirusów. Już przy pierwszych symptomach zagrożenia warto skorzystać z szerokiej oferty ziołowych suplementów diety w formie pastylek do ssania lub syropów. Preparaty tego typu łagodzą objawy i mogą zniwelować przyczyny problemów zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenów. Pastylki ziołowe zdają egzamin w przypadku podrażnień błony śluzowej i jako substancje nawilżające.

Naucz się mówić

Osobom, którym zależy na odpowiedniej jakości głosu, zaleca się przede wszystkim treningi jego emisji. Te rozpoczyna się od przyswojenia odpowiedniej techniki głębokiego oddychania przeponą. Głos, jak większość zasobów, którymi dysponuje człowiek można doskonalić regularną pracą. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możesz wkrótce brzmieć jak dzwon, a nawet mówiąc długo, nie będziesz odczuwać oznak zmęczenia i dyskomfortu słabnącego głosu.