Home Styl Najsłynniejsze kobiety kina

Najsłynniejsze kobiety kina

Hollywood

Najbardziej znane aktorki swojej działalności nigdy nie ograniczały wyłącznie do odgrywania filmowych ról.

Historię Hollywood – najważniejszego amerykańskiego ośrodka kinematograficznego – piszą nie tylko wyprodukowane tam filmy. Nie mniej istotne są kobiety, które grały w nich najważniejsze role, niejednokrotnie przełamując tabu i panujące obyczaje oraz prowadząc do społeczno-politycznych przełomów.

Najsłynniejsze aktorki Hollywood XX wieku

To między innymi dlatego Amerykański Instytut Filmowy podsumował XX wiek, tworząc listę 50 najlepszych aktorek amerykańskiej filmografii, które na stałe wpisały się w historię wielkich filmów.

Katharine Hepburn zdobyła cztery Oscary i zagrała m.in. w Kobiecie roku, z kolei Bette Davis – zdobywczyni dwóch Oscarów – stała się pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Amerykańskiej Akademii Filmowej. Audrey Hepburn zasłynęła nie tylko rolami w Rzymskich wakacjach czy Śniadaniu u Tiffany’ego, ale również wprowadzeniem na salony „małej czarnej”, a w późniejszym czasie – swoją działalnością humanitarną. Bergman kojarzona jest m.in. ze swoją rolą w legendarnej Casablance, Garbo uznawana jest za jedną z pierwszych femme fatale, a Monroe – za ikonę kultury popkulturalnej. Wśród ikon nie brakuje także legendarnej Kleopatry (Taylor), uwielbianej przez środowiska LGBT Garland, popularyzatorki damskich garniturów i przeciwniczki III Rzeszy Dietrich oraz symbolu filmów o wyzwolonych flapper Crawford.

W podobnym okresie Polskę rozkochiwały w sobie takie aktorki, jak Pola Raksa, Barbara Brylska, Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz czy Małgorzata Braunek.

Rankingi XXI wieku

Nowy wiek przyniósł kolejne rankingi – tym razem najważniejszych aktorek XXI wieku. Bardzo często dotyczą one najpiękniejszych przedstawicielek tej płci w Hollywood, co nie oznacza jednak, że nie angażują się one w sprawy kobiet całego świata. Prym wiedzie w nich Angelina Jolie, od lat biorąca udział w działaniach humanitarnych na całym świecie, szczególnie w tych dotyczących uchodźców. Wysokie miejsca we wszelkich aktorskich podsumowaniach zajmują także: wspomagająca amerykańskich weteranów wojennych Cameron Diaz, aktywistka m.in. na rzecz praw kobiet oraz praw mniejszości seksualnych Charlize Theron, filantropka i wolontariuszka Penelope Cruz czy zaangażowana w działania zwalczające światowe ubóstwo Natalie Portman.

Mimo wprowadzania do tego typu rankingów zaledwie jednego kryterium – kryterium urody – wciąż wydaje się jednak, że to wykorzystywanie swojej sławy do realizacji wyższych celów (chociażby w ramach akcji „Time’s Up!”) pozwala tym kobietom na zapisywanie kolejnych stron hollywoodzkiej historii. Potwierdzają to także nowe ekranowe twarze – np. inspirująca feministki na całym świecie, znana z seriali „Mad Men” czy „Opowieść podręcznej” Elisabeth Moss. Więcej o niej, jednej ze wschodzących gwiazd, dowiecie się tutaj: http://www.senseofbeautymag.com/swiat-dr-irena-eris/elisabeth-moss-wspolczesna-wojowniczka