Home Zdrowie Najpopularniejsze wady wzroku

Najpopularniejsze wady wzroku

contact-lens-eye-stock

Do niedawna posiadanie wady wzroku oznaczało noszenie grubych i ciężkich okularów oraz bycie wytykanym palcami. Wiele osób z tego powodu rezygnowało z korekcji wzroku i skazywało się na słabe widzenie na co dzień. Te czasy należą jednak już do historii. Dowiedz się, jaką masz wadę wzroku i w jaki sposób możesz ją skorygować.

Krótkowzroczność (miopia) i dalekowzroczność (hiperopia)

Jeśli jesteś krótkowidzem, dobrze widzisz z bliska, masz jednak problem z rozpoznawaniem obiektu znajdujących się dalej, np. z przeczytaniem numeru nadjeżdżającego autobusu. W domu czujesz się swobodnie, jednak wyjście na zewnątrz czy czytanie napisów znajdujących się w pewnej odległości stanowi dla Ciebie problem. Potrzebujesz szkieł minusów (-), ale wcale nie musisz decydować się na okulary – możesz wybrać wygodne i dyskretne szkła kontaktowe. Z kolei, jeśli jesteś dalekowidzem, obiekty znajdujące się w oddali widzisz wyraźnie, jednak masz problem z zobaczeniem tego, co jest blisko, np. czytaniem książki. Możesz mieć sokoli wzrok, jeśli chodzi o odległości, ale z bliska nie rozpoznasz nawet bliskiej osoby. Potrzebujesz plusów (+) i tak jak przy minusach możesz wybrać soczewki kontaktowe. Niezależnie od wady wzroku na https://coopervision.pl znajdziesz szkła kontaktowe dla siebie.

Astygmatyzm i prezbiopia

Astygmatyzm nie jest ani krótko-, ani dalekowzrocznością. To wada wzroku, w której obraz jest zamazany lub niewyraźny zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatyzm często występuje w parze z krótko- lub dalekowzrocznością i często jest z nimi mylony, ponieważ nie daje żadnych specyficznych objawów. Jeśli Twoje oczy szybko się męczą i doświadczasz częstych bólów głowy, szczególnie po czytaniu czy innych czynnościach stanowiących wysiłek dla oczu, to może oznaczać, że masz astygmatyzm. Prezbiopia to wada wzroku, za którą kryje się inne, niezbyt przyjemne określenie – starczowzroczność. Wiesz już, o co chodzi? O potrzebę używania okularów do czytania. Prezbiopia nie jest dalekowzrocznością, ale objawia się podobnie – powoduje problem z widzeniem na krótkich odległościach, np. przy pracy przy komputerze. Pojawia się po 40 roku życia i ma związek z utratą objętości i elastyczności soczewek w oku. Prędzej czy później każdy doświadcza prezbiopii.

Dalej nie wiesz, jaką masz wadę wzroku? Wybierz się do okulisty, a on na pewno rozwieje Twoje wątpliwości i pokaże Ci, jak zakładać soczewki kontaktowe.