Home Lifestyle Najnowszy trend – pierścionek zaręczynowy dla partnera

Najnowszy trend – pierścionek zaręczynowy dla partnera

Fot.:Fotolia

Twój partner ci się oświadczył? Chcesz, aby poczuł się wyjątkowo? Zaskocz go. Zasięgnij inspiracji w skandynawskiej tradycji, odwiedź porządny sklep z biżuterią męską i podaruj jemu również pierścionek zaręczynowy.

Zaręczyny po szwedzku

W skandynawskiej tradycji zaręczyn od dawien dawna stawia się na partnerstwo, nawet jeżeli chodzi o zaręczyny. Skoro para ma stworzyć związek oparty na równych zasadach, dotyczy to także pierścionków. Para odwiedza sklep z biżuterią i wspólnie wybierają dla siebie pierścionki zaręczynowe.

Jak wyglądają więc oświadczyny, skoro mężczyzna również otrzymuje pierścionek?

Oświadczyny z zaskoczenia

Otóż, jeżeli narzeczony chce zaskoczyć swoją partnerkę, wybiera sklep z biżuterią i kupuje pierścionek wcześniej. Pierścionki zaręczynowe w Szwecji są jednak proste jak obrączki, a taki z oczkiem kobieta dostaje podczas ślubu. Wpływ kultury zachodnioamerykańskiej jednak sprawił, że jest to typowy pierścionek z oczkiem.

Po przyjętych przez kobietę oświadczynach para wybiera sklep z biżuterią męską i tam narzeczona kupuje przyszłemu mężowi pierścionek dla niego. Oczywiście może to zrobić sama, ale większość kobiet decyduje się na wspólny wybór, aby ich parter był zadowolony.

Tradycyjnie po szwedzku

Tradycja szwedzka jednak wcale nie posiada zaręczyn z zaskoczenia. Przeważnie nawet dzisiaj, co można wyczytać na forach szwedzkich, pary rozmawiają ze sobą o zaręczynach, a takowe odbywają się symbolicznie. To prawdziwy prototyp partnerskiej relacji i podejmowania wspólnych decyzji na temat przyszłości.

Para pragnąca wziąć ślub wybiera sklep z biżuterią i tam wybierają się oboje, aby kupić takie pierścionki, które im odpowiadają.

Nowa moda i w Polsce

Trendy ślubne ze Skandynawii trafiły i u nas w Polsce na podatny grunt, zwłaszcza u par mocno nastawionych na partnerstwo we własnych relacjach. Coraz częściej można usłyszeć, że dokonuje się swego rodzaju mix kulturowy w naszym kraju, jeżeli chodzi o zaręczyny. Coraz mniej w tym niestety tradycji słowiańskiej, w której najpierw ojciec panny powinien być poproszony o jej rękę.

Pary, które uważają szwedzki zwyczaj za ładny i chcą go kultywować, mogą wybrać sklep z biżuterią męską, gdzie każda przyszła panna młoda będzie mogła zakupić pierścionek dla swego narzeczonego. Współcześnie męska biżuteria jest niezwykle zróżnicowana i profesjonalny sklep z biżuterią powinien nam zaprezentować wiele modeli, fasonów pierścionków męskich.

Pamiętaj o trwałości

Panowie, którzy mają kupno pierścionka za sobą przeważnie są znawcami stopów złota i srebra i wiedzą, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru pierścionka, który ma służyć przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Pamiętaj więc, aby sklep, w którym dokonasz zakupu posiadał wyszkolony personel, który opowie ci o trwałości niektórych stopów metali, a ty wybierzesz pierścionek dla partnera, który naprawdę będzie mu służył do końca życia.