Home Zdrowie Najczęstsze przyczyny wypadania włosów – na co zwrócić uwagę?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów – na co zwrócić uwagę?

1553_What-Causes-Hair-Loss-In-Women-800x373

Codziennie tracimy pewną ilość włosów ze względu na fakt, że są one w różnych fazach wzrostu i stare wypadają, aby ustąpić miejsca nowym. Jest to zjawisko normalne, które nie powinno wzbudzać niepokoju, ale nadmierne wypadanie stanowi już powód, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec łysieniu. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Jak sobie z nimi radzić?

Wypadanie włosów – kiedy norma zostaje przekroczona?

Utrata około stu włosów dziennie stanowi fizjologiczną normę. Ich wypadanie można zaobserwować przede wszystkim podczas mycia i czesania, chociaż i w ciągu dnia widać czasem na ubraniach pojedyncze włoski. Problem stanowi wypadanie większej ilości włosów, gdy jest to na dodatek zjawisko przewlekłe, które trwa co najmniej kilka tygodni. Jeżeli dochodzi do sytuacji, kiedy wypada więcej włosów nie odrasta, wówczas należy przyjrzeć się problemowi i zareagować możliwie najszybciej. Intensywna utrata włosów prowadzi do zupełnego wyłysienia.

Wpływ stresu na utratę włosów

Stres jest aktualnie obecny w życiu każdego człowieka, ale gdy mamy do czynienia z długotrwałą sytuacją stresową, wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na kondycję skóry, paznokci i włosów. Zwykle, gdy uporamy się z trudną sytuacją, wszystko wraca do normy i włosy odrastają. Warto zadbać o chwilę codziennego relaksu, aby wspomóc swój organizm w rozładowywaniu napięcia i lepszej regeneracji.

Niedobory witamin i minerałów a kondycja włosów

Również pod wpływem niedoborów witamin i minerałów włosy zaczynają wypadać w większej ilości, wolniej rosną, są łamliwe i matowe. Do niedoborów dochodzi pod wpływem stresu, ale również niezrównoważonej diety, która obfituje w tłuszcze i cukry, ale jest uboga w istotne składniki odżywcze. Należy zwrócić uwagę na to, co trafia na talerz, ale również wesprzeć włosy suplementami dostosowanymi do ich potrzeb.

Wypadanie włosów po ciąży

W czasie ciąży kobiety często zauważają pozytywną zmianę w wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Niestety po urodzeniu dziecka włosy potrafią wypadać wręcz garściami. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży hormony powodują synchronizację faz wzrostu włosów, ale po 2-3 miesiącach od porodu niemal wszystkie włosy wchodzą w fazę wypadania. Dopiero po kilku miesiącach można zobaczyć poprawę ich kondycji.

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn

Wymienione powyżej przyczyny wypadania włosów mają charakter przejściowy i nietrudno sobie z nimi poradzić. Za to najczęstszą przyczyną łysienia, która wymaga bardziej konkretnej interwencji odpowiada nadmierna wrażliwość na działanie androgenów, czyli hormonów męskich, które występują również u kobiet. Dlatego na łysienie androgenowe mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Warto zajrzeć na stronę stopwypadaniuwlosow.pl, aby dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z problemem. Ważne jest nie tylko zahamowanie dalszego postępowania łysienia, ale również stymulowanie wzrostu nowych włosów, co umożliwiają substancje aktywne takie jak minoksydyl.