Home Lifestyle Najczęstsze problemy w opiece nad osobą starszą – jak sobie z nimi radzić

Najczęstsze problemy w opiece nad osobą starszą – jak sobie z nimi radzić

black-and-white-elderly-man-119597

Osoby starsze często cierpią na wiele dolegliwości. Nie zawsze też są w stanie ocenić dokładnie przyczyny własnego dyskomfortu, przez co zachowują się w sposób, który dla nas jest czasem nie do końca zrozumiały. Warto zatem zacząć od zrozumienia genezy problemu, aby umieć odpowiednio reagować na konkretne problemy.

Opiekunowie osób starszych zmagają się z wieloma problemami w zachowaniu swoich podopiecznych. Są one przejawem wielu niedomagań ze strony organizmu i brakiem możliwości poradzenia sobie, aniżeli przejawem złej woli. Dlatego kluczowe w opiece jest zrozumienie z czego wynika konkretne zachowanie, aby skutecznie pomóc choremu.

Nietrzymanie moczu i brak woli używania pieluchomajtek

Osobom starszym często dolega nietrzymanie moczu. Jest to wynik nie tylko wieku, lecz także zbiór innych czynników chorobowych. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie osoby starszej, aby uniknąć mokrych, brudnych ubrań i podrażnień skóry oraz poczucia wyobcowania i wstydu wynikającego z dolegliwości.

Najlepszym pomocnikiem na nietrzymanie moczu są oczywiście pieluchy i pieluchomajtki. Jednak osoby starsze nierzadko nie chcą ich używać. Związane jest to z kwestiami psychologicznymi – poczuciem poniżenia, braku kontroli itd. Dlatego ważne, abyśmy postarali się jak najlepiej i najjaśniej rozmawiać – szczerość to najlepsza waluta. Pokażmy, jaki jest wybór pieluch, wyjaśnijmy, co one dają prócz komfortu, także poczucie czystości, bezpieczeństwa, a co za tym idzie także możliwości wyjścia z domu bez stresu i nerwów o to, czy nie wydarzy się żaden wypadek.

Jeśli jednak nietrzymanie moczu jest obfite, a osoba starsza nie pozwala sobie założyć pieluch, skubie je, ściąga itd. warto zainwestować w specjalne body zapinane na plecach i zabezpieczające przed takimi czynnościami.

Odmawianie jedzenia i picia

Osoby starsze mają zanik pragnienia, co pojawia się z wiekiem. Oznacza to tym groźniejsze ryzyko odwodnienia. Nie czują pragnienia, piją niewiele, albo wcale, bo dodatkowo boją się zmoczenia. Prowadzi to czasem do stanów skrajnego odwodnienia i może się skończyć śmiercią.

Podobnie jest z posiłkami – często osoby starsze nie chcą jeść gdyż np.:

  • mają zbyt wiele bodźców wokół,
  • czują niezaspokojoną potrzebę sprawczości (brak kontroli)
  • mają uszkodzony ośrodek głodu w mózgu
  • nie mogą przetworzyć żywności (żują zamiast gryźć i przełykać).

Najlepiej sprawdzą się tu stałe rytuały i pomoc. W piciu – można zainwestować w kubek niekapek i pilnować (zapisywać) ile osoba starsza wypiła lub zjadła płynów. Z jedzeniem postawmy na stałe czynności każdego dnia przed i po posiłku, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stałości. Niech posiłki przebiegają w spokojnej atmosferze. Dawajmy też szansę na samodzielne jedzenie, gdyż karmienie odbiera kolejną możliwość samodzielnego działania, co źle wpływa na psychikę. Lepiej ugotuj coś, co łatwo zjeść ręką lub zamiast widelca łyżką.