Home Design i wnętrze Na tropie stylu skandynawskiego

Na tropie stylu skandynawskiego

scandic_room

Na początek zagadka. Gdzie powstają najciekawsze i najbardziej ekscytujące współczesne powieści kryminalne, którymi zachwycają się czytelnicy na całym świecie? Dla niektórych odpowiedź nie będzie stanowiła żadnego problemu, ale dla tych, którzy nie są fanami tego gatunku mamy wskazówkę w postaci kilku nazwisk: Stieg Larsson, Henning Mankell, Jo Nesbø, Camilla Läckberg.

Teraz rozwiązanie jest już chyba proste – oczywiście w Skandynawii. I kolejna zagadka do rozwikłania: w jakich okolicznościach wymienieni autorzy kryminałów tworzą (lub tworzyli) swoje intrygujące, pełne zaskakujących zwrotów akcji i tak wciągające czytelnika historie? No cóż… Wszystko wskazuje na to, że nic tak nie pobudza kreatywności jak jasne, przestronne wnętrza charakteryzujące się minimalizmem i prostotą, a więc zupełne przeciwieństwo zawiłych i ponurych fabuł kryminalnych. Dlatego zapraszamy do wnętrz, które odkryją tajemnice… stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski – znaki szczególne

Styl skandynawski – podobnie jak kryminały z północy – podbił serca Polaków i na dobre rozgościł się w wielu domach. Jednak zdarza się, że osoby, które dopiero planują aranżację mieszkania mają kłopot z określeniem co właściwie kryje się pod hasłem „styl skandynawski”. Dlatego warto zapoznać się z krótkim rysopisem sprawcy całego zamieszania. Oto kilka charakterystycznych cech, które ułatwią ustalenie jego tożsamości:

Jasne kolory – ze względu na surowy północny klimat i związany z nim deficyt naturalnego światła słonecznego we wnętrzach dominuje biel oraz różne łagodne odcienie niebieskiego i delikatnych szarości. Dzięki temu wnętrza wydają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Intensywne kolory wykorzystywane są głównie w przypadku dodatków (na przykład nieduże meble, poduszki), które tworzą w pomieszczeniach atmosferę ciepła i przytulności.

malmo160szd-lozko-malmo-160x200-kolor-szary-dab-tap-23

Naturalne materiały – mieszkańcy Skandynawii od setek lat wykorzystują dostępne na półwyspie surowce. Najpopularniejszym i najpowszechniej używanym jest drewno. Nie powinno to budzić zdziwienia, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że np. w Finlandii 69% powierzchni kraju stanowią lasy. Dlatego w skandynawskich domach podłoga jest zazwyczaj wykonana z drewnianych desek, często bielonych lub krytych bezbarwnym lakierem. Większość mebli również jest drewniana. Niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim są też praktyczne dodatki (np. narzuty, koce, poduszki itp.). One także bazują na naturalnych materiałach, takich jak len czy bawełna.

Funkcjonalność i minimalizm – wnętrze domu powinno być zaaranżowane w sposób maksymalnie ułatwiający jego użytkowanie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim sporo przestrzeni – żadnych zbędnych mebli, o które obijają się domownicy. „Zagracenie” mieszkania traktuje się jako jeden z grzechów głównych. Charakterystyczna dla stylu skandynawskiego jest też prostota. Nie ma tu miejsca na bogato zdobione meble. Dominują proste linie i geometryczne kształty, które porządkują przestrzeń. W końcu szafa ma służyć do przechowywania ubrań, a nie do podziwiania drzeworytów. Praktyczne, ale jednocześnie estetyczne rozwiązania to coś, co jest wyróżnikiem stylu skandynawskiego.

narvik_table

Elementy układanki, czyli… co kryje wnętrze?

W każdym mieszkaniu – niezależnie od metrażu – jest do zagospodarowania przestrzeń do spania, jedzenia, wypoczynku, przechowywania rzeczy osobistych. Skoro znane są już znaki szczególne sprawcy, warto przyjrzeć się bliżej w jaki sposób zakrada się do domów i akcentuje swoją obecność. Choćby taka sypialnia – drewniana podłoga o jasnym odcieniu, biel na ścianach i dwuosobowe łóżko MALMO obite szarą tkaniną, na którym leży barwna narzuta i kilka poduszek. Po jego bokach dwie szafki na dębowych nogach (z tej samej serii). Pod ścianą komoda z sosnowego drewna (np. POPRAD), na której stoją zapachowe świece. Przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów chronią lekkie, lniane zasłony w ziemistym kolorze. Oto styl skandynawski w pełnej krasie.

Na rynku funkcjonuje wielu producentów oferujących meble w tym stylu. Bogaty asortyment umożliwia kompleksową aranżację całego mieszkania – od kuchni zaczynając, przez sypialnię i salon, na łazience kończąc. Przy urządzaniu domu należy pamiętać, że wszystkie elementy wystroju powinny być ze sobą spójne i tworzyć harmonijną całość. Taką możliwość dają między innymi propozycje ErgoExpert i firmy Signal. Wśród nich można znaleźć łóżka, fotele, stoły, biurka, komody, krzesła, szafki i zestawy stołowe – wszystkie meble w oryginalnym skandynawskim wydaniu.

Obiekt godny obserwacji

Mimo poznania głównych motywów kierujących przybyszem z północy i rozpracowania sposobów jego działania warto mu się uważnie przypatrywać. Dlaczego? Ponieważ potrafi zaskakiwać. Reagując na zmieniające się trendy i oczekiwania użytkowników coraz częściej inspiruje się nowoczesnym wzornictwem, nabierając przy tym zawadiackiego uroku. Krótko mówiąc – idzie z duchem czasu, ale nie traci przy tym swoich klasycznych walorów.