Home Design i wnętrze Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Fot.: Pexel

Domowa łazienka jest bez wątpienia synonimem relaksu i miejscem, które ma być proste i wygodne w wykorzystaniu. W obliczu tych kryteriów niezwykle ważne okazuje się zainstalowanie umywalki na odpowiedniej wysokości. Jak się okazuje nawet niewielka różnica liczona dosłownie w kilku centymetrach może w znaczący sposób zakłócić prawidłowe funkcjonowanie ergonomii pomieszczenia.

Polskie, a Europejskie normy montażowe

Pochodzące sprzed półwiecza krajowe normy montażowe mówią, ze umywalka powinna być zamontowana na wysokości 75-80 cm. Od czasu stworzenia Warunków Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych znacznie zmienił się średni wzrost Polaków, a co za tym idzie uległa zmianie również optymalna wysokość montażu umywalki. Dlatego lepiej podążyć za wytycznymi Europejskimi, które jako optymalne parametry montażu wskazują wysokość 85 -95 cm.

Wysokość montażu umywalek nablatowych

Coraz więcej osób urządzających swoje łazienki decyduje się na zakup eleganckich i nowoczesnych umywalek nablatowych, które swoją formą i designem dodają splendoru wnętrzu. Szeroki wachlarz niebanalnych umywalek znaleźć można w sklepie internetowym in360 . W przypadku instalacji tego typu białego montażu należy pamiętać, że ich górna krawędź powinna być umieszczona na wysokości nie przekraczającej 85-90 centymetrów. Co za tym idzie, blat stanowiący ich podstawę powinien być odpowiednio obniżony. Jeśli z tego typu rozwiązania będzie korzystała osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w trakcie projektowania przestrzeni łazienkowej należy uwzględnić jej specyficzne wymagania i ograniczenia ruchowe, co za tym idzie przewidzieć odpowiednią ilość miejsca na wózek.

Wygoda w korzystaniu z umywalki dla dzieci i dorosłych

Często z jednej umywalki korzystają osoby o różnym wzroście, dlatego rozwiązanie pozwalające na indywidualne dostosowanie wysokości zawieszenia umywalki nie jest możliwe. W mieszkaniach, w których użytkownikami tej samej łazienki są zarówno dzieci jak i dorośli należy zapewnić odpowiedni podest dającym najmłodszym możliwość swobodnego korzystania z umywalki, bez konieczności stawania na palcach, czy podskakiwania.

W zależności od formy umywalki, sposobu jej mocowania, podłączeń kanalizacyjnych oraz całego projektu łazienki zaleca się indywidualne rozpatrywanie optymalnej wysokości montażu umywalki, która umożliwiałaby komfortowy dostęp wszystkim domownikom.