Home Zdrowie Na jakie pokarmy powinna uważać ciężarna chorująca na cukrzycę?

Na jakie pokarmy powinna uważać ciężarna chorująca na cukrzycę?

na-jakie-pokarmy-powinna-uwazac-ciezarna-chorujaca-na-cukrzyce

Dieta chorych na cukrzycę ciążową powinna być bogata w węglowodany złożone. Ciężarne muszą jeść regularnie: co 2-3 godziny. Najlepiej, aby wyeliminowały tłuste mięsa, warzywa o wysokim indeksie glikemicznym i pieczywo oraz makaron z pszenicy.

Dieta w cukrzycy ciążowej – dlaczego jest ważna?

Cukrzyca ciążowa jest spowodowana przez aktywność hormonów działających na organizm kobiety podczas oczekiwania na dziecko. Objawy choroby zazwyczaj ustępują po porodzie. Zbilansowany jadłospis to podstawa leczenia choroby, jaką jest cukrzyca ciążowa. Dieta w cukrzycy ciążowej pozwala wyeliminować jej objawy. Prawidłowe żywienie obniża też ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2 po porodzie.

Dieta w cukrzycy u ciężarnych – zasady

Ciężarne powinny sobie dostarczać codziennie od 1500 do 2400 kalorii. Najlepiej, aby tę ilość ustalił dietetyk lub lekarz diabetolog. Posiłki powinny zawierać: 20-30% tłuszczów, 20% białka i 40-50% węglowodanów. Należy jeść 6-8 razy dziennie. Śniadanie najlepiej zjeść do godziny 8:30. Jego główne składniki powinno stanowić białko, np. jajka lub ser żółty. Przerwy pomiędzy kolejnymi daniami nie mogą wynosić dłużej niż 2,5-3 godziny. Kobiety chore na cukrzycę ciążową muszą też zwracać uwagę na węglowodany w diecie. Najbardziej korzystne są złożone, które stopniowo zwiększają poziom cukru. Ciężarne powinny wyeliminować z jadłospisu cukry proste, m.in. dżemy, cukier, słodycze oraz miód.

Pieczywo, ryże, płatki i makarony w diecie ciężarnych chorych na cukrzycę

Kobiety chore na cukrzycę nie powinny jeść pieczywa chrupkiego, kukurydzianego i z mąki pszennej. Najlepiej, aby zrezygnowały także z kaszy kukurydzianej oraz płatków pszennych. W diecie ciężarnej nie są wskazane również: ryż biały, płatki ryżowe i makaron z mąki pszennej.

Mleko i przetwory mleczne a cukrzyca ciążowa

Mleko oraz jego przetwory szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Zamiast nich przyszłe mamy chore na cukrzycę ciążową mogą sięgnąć po sfermentowane produkty. Kefir, maślanka oraz jogurt naturalny będą korzystne dla ich zdrowia.

Warzywa, których powinny unikać ciężarne chore na cukrzycę

Warzywa o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają stężenie glukozy w organizmie. Z tego powodu ciężarne powinny ich unikać gotowanej marchewki, ziemniaków – zarówno smażonych, pieczonych jak i w postaci puree. Zły wybór to także groszek konserwowy i kukurydza.

Owoce a cukrzyca ciążowa

Owoce mają w składzie fruktozę, czyli cukier prosty. Ciężarne powinny unikać tych produktów. Szczególnie niekorzystne są: śliwki, winogrona i banany.

Mięso w diecie ciężarnych chorych na cukrzycę

W diecie kobiet chorych na cukrzycę należy ograniczyć ilość zjadanego mięsa, m.in.: kabanosów, pasztetów i konserw rybnych, a także wieprzowiny. Najlepiej wyeliminować podroby, tłuste wędliny, boczek oraz mięso z kaczki i gęsi.