Home Lifestyle Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę cofania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę cofania?

2(1)

Parkowanie w ciasnych miejscach może przyprawić o ból głowy każdego kierowcę. Nie inaczej jest ze skomplikowanymi manewrami, na jakie nieraz jesteśmy skazani przy wyjeżdżaniu z garażu. Na szczęście powstał taki wynalazek jak kamera cofania. Nie jest ona wcale zarezerwowana dla właścicieli nowych samochodów wyposażonych w taką funkcję. Bez problemu kupić i zamontować może ją każdy. Na rynku istnieje wiele modeli kamer cofania, posiadających różne właściwości. Jak więc wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania?

Kamera przewodowa czy bezprzewodowa?

W ofercie producentów kamer cofania występują zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe. Czym się różnią?

  • Na rynku znaleźć można więcej kamer przewodowych niż bezprzewodowych.
  • Kamery przewodowe dają lepszy obraz i są mniej podatne na zakłócenia niż modele bezprzewodowe.
  • Kamery przewodowe są trudniejsze w montażu niż bezprzewodowe.

Jak widać, oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Wybór powinien być więc podyktowany tym, co jest dla nas najważniejsze.

Gdzie instalować kamerę cofania?

Kupując kamerę cofania, warto wybrać model, który będzie można zamontować w takim miejscu, jakie na nią przewidzieliśmy. Niektóre urządzenia nadają się do podłączenia ich do radia multimedialnego, inne zainstalujemy jako samodzielny monitor na desce rozdzielczej lub ekran w lusterku wstecznym. Ważny jest również sposób umieszczenia samej kamery z tyłu samochodu. Warto znaleźć dla niej takie miejsce, w którym będzie jak najmniej narażona na czynniki zewnętrzne.

Nie powinniśmy dotykać kamery przy otwieraniu bagażnika, wjeżdżać z nią do myjni czy mechanicznie oczyszczać jej z lodu. Najczęściej spotykane rozwiązania to montaż kamery w ramce tablicy rejestracyjnej czy w specjalnym otworze w zderzaku. Dodatkową zaletą tych miejsc jest to, że urządzenie pozostaje właściwie niewidoczne i nie szpeci linii auta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze można jednak przymocować kamerę cofania do blachy.

Rodzaje kamer cofania

Na rynku można znaleźć trzy główne rodzaje kamer cofania:

  • kamery uniwersalne,
  • kamery zintegrowane z ramką pod tablicę rejestracyjną,
  • kamery dedykowane konkretnym modelom samochodów.

Na uwagę zasługują zwłaszcza kamery uniwersalne. Można zamontować je właściwie we wszystkich typach pojazdów. Swoją wszechstronność zawdzięczają różnorodności rozmiarów, kształtów i sposobów mocowania. Wszystkie kamery działają automatycznie, uruchamiając się przy wrzucaniu biegu wstecznego, gdyż zasilane są ze światła cofania.

Więcej na: wasserman.eu