Home Design i wnętrze Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

pralka2

Pralka jest jednym z tych urządzeń, bez których trudno byłoby się obejść. Nowoczesne modele skutecznie pozbywają się uporczywych plam i sierści zwierząt z ubrań, dbają o jakość tkanin, a niektóre mogą być nawet sterowane za pomocą smartfona. Oferta pralek jest bardzo szeroka, dlatego ich wybór może przysporzyć problemów niektórym użytkownikom. Jaka pralka najlepiej sprawdzi się w domu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Sposób ładowania odzieży

Wybierając pralkę, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia nas interesuje. Najpopularniejsze na rynku są pralki ładowane od przodu – zazwyczaj mają około 60 cm szerokości i 60 cm głębokości. Drugi rodzaj to pralki ładowane od góry, które przeważnie mają 40 – 45 cm szerokości, dzięki czemu zmieszczą się w niewielkich łazienkach. Wybór rodzaju pralki będzie więc w dużej mierze podyktowany ilością miejsca, ale również naszymi upodobaniami.

Pojemność bębna

Jeśli już podjęliśmy decyzję odnośnie rodzaju pralki, możemy skupić się na drugim najważniejszym elemencie, czyli pojemności bębna. Pojemność określana jest ilością suchych ubrań, które można włożyć do bębna podczas jednego cyklu prania. W sklepach znajdziemy modele o pojemności od 4 do nawet 12 kg, przy czym modele ładowane od góry pomieszczą mniej prania niż pralki ładowane od frontu. Pojemność powinna być dostosowana do ilości domowników, a także częstotliwości robienia prania. Dla czteroosobowej rodziny odpowiednia będzie pralka o ładowności powyżej 7 kg, zaś dla jednej osoby spokojnie wystarczy bęben o pojemności do 5 kg.

Klasa energetyczna

W przypadku sprzętów AGD bardzo ważne jest niskie zużycie energii, dlatego przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę również na klasę energetyczną. Najkorzystniejszy będzie wybór pralki w klasie A, a im więcej ma ona plusów, tym lepiej. Takie modele pralek mogą się pochwalić nie tylko mniejszym zużyciem energii, ale również niższym poziomem hałasu. Najbardziej energooszczędne są modele w klasie A+++, jednak wiąże się to również z ich wysoką ceną. Najważniejsze informacje o poborze energii znajdziemy na karcie energetycznej urządzenia.

Zużycie wody

Pralka należy do tych urządzeń, które oprócz energii elektrycznej, zużywają także sporą ilość wody. Z tego względu, przed zakupem pralki, powinniśmy dowiedzieć się, ile wody zużywa na jeden cykl prania albo rocznie. Większość nowoczesnych modeli pralek zużywa rocznie do 10 tysięcy litrów. Te wartości będą się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami pralek, m.in. ze względu na pojemność bębna oraz zastosowane technologie. Pamiętajmy, że mniejsze zużycie wody przekłada się nie tylko na nasze rachunki, ale również na środowisko naturalne.

Poziom hałasu

Dla wielu osób, jednym z ważniejszych czynników podczas wyboru pralki jest poziom hałasu, który określany jest za pomocą decybeli. Jeśli mamy w domu małe dziecko, uciążliwych sąsiadów albo zwierzęta, które boją się hałasów, powinniśmy wybrać pralkę, która emituje jak najniższy poziom dźwięku. Duży wpływ na głośność pracy urządzenia ma silnik – najcichsze są pralki z silnikiem inwerterowym.

Rodzaje programów i funkcje

Nowoczesne pralki naszpikowane są ogromną ilością programów, dlatego przed zakupem warto się zastanowić, które z nich najbardziej nam się przydadzą i z których będziemy regularnie korzystać. Podobnie jest w przypadku dodatkowych funkcji, warto postawić na te najbardziej użyteczne, czyli np. funkcję połowy wsadu, system automatyki wagowej czy funkcję kontroli piany. Miejmy jednak na uwadze, że im więcej programów i technologii zastosowano w pralce, tym jej cena będzie wyższa.