Home Kariera i rozwój Motywacja jest tym, co nas uskrzydla – wywiad z Katarzyną Wnękowską

Motywacja jest tym, co nas uskrzydla – wywiad z Katarzyną Wnękowską

Katarzyna Wnękowska

Katarzyna Wnękowska –  certyfikowany coach CoachWise, trener biznesu pracująca z Kobietami dążącymi do harmonii i zadowolenia z życia, a także chcącymi odnaleźć radość i spełnienie w rozmowie z Kinga Piwowarską podpowiada co jest niezbędne do realizacji celów, zarówno tych osobistych jak i tych zawodowych,

Kinga Piwowarska: Polki wiodą prym wśród przedsiębiorczych Europejek. Z czego twoim zdaniem wynika tak duże zainteresowanie biznesem w naszym kraju?

Katarzyna Wnękowska: Myślę, że biznes kojarzy się z wolnością…. Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem, nie lubiącym podporządkowania. Wiele lat historycznego gnębienia spowodowało, że chcemy się z tego wyzwolić i żyć „na swoich warunkach”. Jesteśmy zdeterminowani i bardzo pracowici. Mam wrażenie, że chcemy nadrobić stracone lata wojny, komunizmu i jak najszybciej dojść do „swojej wolności”.

W jakim stopniu rozwój osobisty, uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach pomaga w rozwijaniu własnego biznesu?

W bardzo dużym stopniu. Według mnie wiedza, umiejętności pracy z samą sobą są NIE do przecenienia. Trzeba pamiętać, że Twoja firma rozwinie się na tyle, na ile Ty się rozwiniesz. Już minęły te czasy kiedy wszystko sprzedawało się jak świeże bułeczki
Rynek się zmienia, trendy się zmieniają, aby za tym nadążyć trzeba się edukować, poszerzać swoją strefę komfortu.
Rozwój osobisty można podzielić na 3 kategorie:

  • merytoryczny/branżowy (np.: stomatologia, kardiologia, prawo, farmacja, kosmetyka),
  • związany z prowadzeniem firmy/biznesu (np.: zarządzanie projektami, marketing, finanse, social media)
  • rozwój osobisty tzw. miękki (np.: postawa życiowa, przekonania, świadomość siebie i swoich potrzeb, określanie i realizacja celów).

Każda z nich jest tak samo ważna. Bez zgłębiania wiedzy branżowej, zmian z nią związanych, umiejętności zarządzania ludźmi, projektami oraz poznania swoich ograniczeń, blokad, schematów w jakich funkcjonujemy prowadzenie firmy, awans są bardzo trudne, wręcz nie możliwe.

Co jest niezbędne do realizacji celów, czy to osobistych, czy zawodowych?

Aby cele zrealizować potrzebujemy motywacji. Już dawno stwierdzono, że motywacja zewnętrzna działa do pewnego momentu. Bardziej nas motywuje wizja końca, realizacja swoich wartości, atmosfera, osiągnięcia, prestiż czyli wszystko to co sprawia, że czujemy się wartościowi, silni, spełnieni, czujemy, że nasze życie ma sens. Nazywa się to nasze „po co” To nas „nakręca” do podejmowania wyzwań, działania i pokonywania trudności.
Niezbędna do realizacji celów jest również wiedza czyli odpowiedź na pytanie: Jak to zrobimy? Wspomniałam o tym w poprzednim pytaniu

Dlaczego świadomość swojego „po co” jest taka kluczowa?
Nasze „po co” nadaje sens naszemu życiu i wszystko co zrobimy w zgodzie ze sobą na rzecz „po co” nas uskrzydla. Czujemy motyle w brzuchu, energię i flow. Praca z sensem i z tzw. wyższym celem, nawet jak czasami jest nudna i trudna, to ją wykonamy, ponieważ jest dla nas ważna, sprawia, że czujemy się potrzebni. Łatwiej i przyjemniej jest żyć i pracować mając dostęp do źródła tej energii, więc po co się jej pozbawiać?

Jesteś coachem, kobietą biznesu i Mamą, jak udaje Ci się łączyć te wszystkie odpowiedzialne role i czy chętnie dzielisz się z innymi kobietami swoim sposobami na harmonię w życiu?

Odpowiadając na pierwszą część pytania to realizuję w życiu wszystkie powyżej opisane reguły i zasady i dlatego to wszystko łączę. Nauczyłam się diagnozować swoje potrzeby, określać priorytety, prosić o pomoc i delegować zadania 😉 Mam wspaniałego męża, który bardzo mnie wspiera na mojej drodze i bardzo, ale to BARDZO DZIĘKUJĘ, że jest obecny w moim życiu 🙂 Dzieci również mi pomagają, nie tylko swoimi działaniami na rzecz domu, ale również swoją obecnością i dobrym słowem. Kocham siebie i tak samo jak o najbliższych dbam o siebie, aby mieć siłę na realizację wyzwań oraz bycie z rodziną. Oczywiście cały czas się doskonalę i dzielę się chętnie swoimi doświadczeniami i wiedzą z kobietami podczas live, belive, szkoleń, warsztatów, programów grupowych, procesów coachingowych.
Na moim fanpage – Katarzyna Wnękowska Coach, prowadzę wywiady z kobietami, które dokonały zmiany w swoim życiu, żyją na swoich warunkach i odnoszą sukcesy. Rozpoczęłam również cykl live „Reguły Wspaniałego Życia”, skierowany do kobiet, które chcą żyć w spełnieniu i tworzyć wokół siebie dobrostan. Dzielę się w nim swoim doświadczeniem realizacji najskrytszych marzeń m.in. stworzenie od zera dobrze prosperującej firmy, osiąganie dobrostanu, życia w miłości do siebie i innych. Zapraszam serdecznie do ich posłuchania i obejrzenia na moim fanpage’u.

Jak bardzo poczucie własnej wartości i pewność siebie pomaga w życiu?

To wszystko zależy czego chcemy od życia. Jeżeli wystarcz ci to co masz i nie potrzebujesz zmiany, to obecna pewność siebie ci wystarczy. A jeżeli chcesz więcej od życia satysfakcji, spełnienia, radości, uznania, prestiżu, pieniędzy, udanych relacji, to potrzebujesz zwiększać poczucie własnej wartości i pewność siebie. Jeżeli przez wiele lat wykonujesz ciągle te same działania: pracujesz w jednej firmie, sprzedajesz ten sam produkt, wykorzystujesz narzędzia marketingowe działające w określonej branży, wychowujesz dzieci, to siedzisz w swojej strefie komfortu. I jeżeli jest ci dobrze to super! Jeżeli jednak narzekasz na swoją sytuację, relacje, zarobki tzn., że życie zaprasza ciebie do zmiany 😉 I wtedy większa pewność siebie, wiara w siebie i adekwatne poczucie własnej wartości będzie bardzo istotne i znaczące. Bo to od nich zależy twoja odwaga i to czy podejmiesz określone działania na rzecz swojego NOWEGO ŻYCIA.

Już niedługo poprowadzisz w Warszawie specjalne szkolenie „Jesteś Wyjątkowa” dlaczego warto wziąć w nim udział?

Właśnie dlatego, że niezależnie od tego na jakim etapie swojego życia zawodowego, czy prywatnego jesteś warto dbać o siebie, zwiększać swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Na szkoleniu poznasz swoje mocne strony, zasoby i wzmocnisz się, aby z większą wiarą w siebie zacząć działać na rzecz siebie i realizacji SWOICH celi, wyzwań, marzeń. Poznasz również swoje ograniczenia i dowiesz się co możesz z nimi dalej zrobić, jak z nimi pracować, aby ciebie NIE blokowały. Wszystko to odbędzie się w sprzyjającej atmosferze hotelu IBIS w Warszawie, wśród inspirujących kobiet, które chcą od życia więcej. Ze szczegółami wydarzenia możesz zapoznać się tutaj.
Zapraszam do skorzystania z promocyjnej ceny, która obowiązuje do 11 lipca, potem stopniowo cena będzie rosła.