Home Lifestyle Mogę być… – program edukacyjny

Mogę być… – program edukacyjny

m25233356

…jak Wisława Szymborska, Wanda Rutkiewicz, a może jak Maria Skłodowska? Pod nazwą „Mogę Być” wystartował ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, który zachęca dziewczynki i chłopców do realizacji własnych marzeń i pasji oraz do poszukiwania wzorców wśród niezwykłych kobiet. Patronami akcji są kobieta.gazeta.pl, Barbie® i National Geographic.

Celem programu „Mogę być” jest zachęcanie uczniów klas 0-8 do rozwijania swoich zainteresowań i talentów. Inspiracją do szukania własnej drogi mogą być historie i osiągnięcia wybitnych kobiet prezentowanych w projekcie. Inicjatywa ma także na celu wyrównywanie szans dziewczynek i chłopców w dążeniu do realizacji swoich marzeń i aspiracji oraz w wyborze przyszłej drogi zawodowej.
„Młodzi ludzie, dziś bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują wzorców i autorytetów. Nie tylko po to, by je naśladować, ale także by przekonać się, że w życiu wszystko jest możliwe i że warto wierzyć w siebie. Muszą mieć przekonanie, że od ich determinacji, zaangażowania i wiary we własne możliwości, zależy ich przyszłość. Dlatego poprzez projekt „Mogę być” zwracamy uwagę na znaczenie wzorców w procesie edukacji i wychowania” – mówi Danuta Leszko-Rowsell, Brand Manager marki Barbie®.

Program, który wpisuje się w potrzeby szkół

Do programu mogą przystąpić wszystkie szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne, które szukają wartościowych tematów do ważnych rozmów z uczniami. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest szeroka gama materiałów dydaktycznych, gotowych scenariuszy lekcji zróżnicowanych pod kątem tematyki i wieku uczniów. Dodatkowe inspiracje można znaleźć w życiorysach 40 wybitnych kobiet ze świata nauki, kultury i sportu, które mogą być wzorem dla innych. Wśród prezentowanych kobiet znalazły się takie osobowości jak: Agnieszka Holland, Irena Santor, Krystyna Janda, Maria Skłodowska-Curie, Justyna Kowalczyk czy Anita Włodarczyk.

Autorytet jest tuż obok!

Dla uczniów został również przewidziany konkurs „Mogę być”. Zadaniem uczestników jest przygotowanie plakatu przedstawiającego sylwetki minimum czterech wyjątkowych osobowości, w tym co najmniej jednej z lokalnej społeczności, oraz wypełnienie krótkiej ankiety na temat wzorców do naśladowania ważnych dla uczniów. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do poszukiwania wzorców i autorytetów, również w najbliższym otoczeniu.

Prace można zgłosić w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy zwycięskiej pracy, w każdej z kategorii wiekowej, otrzymają dofinansowanie wycieczki klasowej w kwocie 3000 złotych. Dla zwycięskich szkół zostanie przygotowane spotkanie z inspirującą osobowością, a nauczyciel prowadzący projekt weźmie udział w indywidualnie dobranym szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje.
Prace należy zgłaszać do 31 marca 2020 roku, a zwycięzców poznamy 15 kwietnia 2020 roku.

Organizatorami projektu są marka Barbie®, kobieta.gazeta.pl i National Geographic. Informacje o programie edukacyjnym „Mogę być” oraz materiały dydaktyczne znajdują się na stronie mogebyc.gazeta.pl.