Home Design i wnętrze Mocny akcent w aranżacji wnętrz

Mocny akcent w aranżacji wnętrz

pexels-photo-259580

W 2018 roku nadal modny będzie eklektyzm i różnorodność stylów w aranżacji wnętrz. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie wśród nowych kolekcji projektantów, czy też w zwykłych sklepach, w których zaopatruje się większość Polaków. A co będzie dominować w mieszkaniach?

Stawiamy na intensywne kolory!

Kiedyś modne było łączenie szarości ścian z jaskrawymi kolorami mebli. Obecnie w modzie są kolory nieco bardziej przygaszone, ale intensywne. To przede wszystkim ultrafiolet, ale też zielenie, pomarańcze, czerwienie, miodowa żółć, kolory ziemi. Modne będą zestawienia kolorów intensywnych z pudrowym różem, a także z innymi intensywnymi. Powinny znaleźć się przede wszystkim w salonie oraz sypialni. Tutaj główny akcent pada na sufit. Reszta ścian może pozostać biała, szara, bardziej nijaka i stonowana. Główne skrzypce gra część dotąd często pomijana. Kiedy spojrzymy w górę, powinniśmy widzieć intensywną, ale bardziej przygaszoną żółć, pomarańcz, czerwień. Te żywe kolory są miłą odmianą po bardzo dobrze przyjętym przez Polaków stylu skandynawskim. Choć mocne akcenty będą dominować przede wszystkim w środku, mile widziane są także na elewacjach budynków. Takie elementy można znaleźć również na nowych osiedlach w Piasecznie, Warszawie czy Krakowie. Występuje tu jeszcze jeden trend – murale.

Mocna kuchnia

Nowa paleta barw powinna zawitać do nowych miejsc. Biała dotychczas kuchnia może stać się mocnym akcentem w naszym mieszkaniu. Najmodniejsze odcienie ścian i mebli w 2018 roku dla tego praktycznego pomieszczenia są intensywne, ale ciemne: tzw. zgniła zieleń, bordo, granaty, a nawet czernie. Zdecydowana kolorystyka będzie dobrze łączyć się tutaj z delikatnością zastawy stołowej i akcentów w postaci wazonów, pojemników etc. Natomiast uchwyty do szafek powinny być w kolorze złota lub miedzi. Jeśli zdecydujemy się urządzić kuchnię w ciemniejszym kolorze: zieleni, granacie bądź czerni, jak najbardziej wskazane będzie ich zestawienie z krzesłami, z czerwonym lub miodowo-żółtym obiciem. Te kolory są najmodniejszy w przypadku mebli wypoczynkowych. Przy tym nie ma zdefiniowanego kształtu mebli – często wystarczy zatem przemalować już posiadane.

Kwiaty, wszędzie kwiaty!

Modne w 2018 roku jest tworzenie własnej mini-dżungli na szafach. Lasy w słoikach, sukulenty czy bardziej egzotyczne rośliny opanują nasze regały w mgnieniu oka! Ich opakowanie także powinno być niebanalne – wiaderka stylizowane na stare, doniczki o prostej, kanciastej formie z drewna, niejako “ociosane”, niewielkie pieńki… Nieraz podobny styl można zauważyć na dziedzińcach nowych osiedli (przykłady: RynekPierwotny.pl). Modny będzie również ogromny kwiatowy deseń na ścianie. Jego kolory muszą być przygaszone, ale intensywne i powinno ich być jak najwięcej. Ważne, żeby desenie te przedstawiały egzotyczne rośliny, kwiaty z odległych krajów Azji i Afryki. Będą one dobrze łączyć się z drewnianymi meblami, zwłaszcza tymi z lat 50. i 60. Dużo drewna w intensywnych odcieniach, w salonie czy sypialniach to wciąż modny topik.

Egzotyczne akcenty

Wyżej była mowa o egzotycznych kwiatach, czas zatem przejść do dodatków. A modnymi będą znów Afryka, tyle że w wydaniu o wiele bardziej nowoczesnym, a także Maroko – przede wszystkim wełniane dodatki do domu, w postaci dywanów, kap na łóżko itd. W pierwszym przypadku chodzi o rzeźby i dodatki stylizowane na afrykańskie, ale wykonane z połączenia np. stali i drewna, z dodatkiem kolorów złotych i miedzianych etc. Będą one dobrze wyglądać w połączeniu z intensywnymi i ciemnymi kolorami ścian. Mogą nadać ciekawego wyglądu również ścianom w barwach delikatnych: beżu, bieli, różu. Z kolei wełniane dodatki z Maroka, np. dywany, pasują do wielu aranżacji. Pokochają je zwłaszcza osoby lubiące bardziej przytulne niż skandynawskie aranżacje.