Home Zdrowie Mięśniaki macicy w ciąży

Mięśniaki macicy w ciąży

ciąża brzuch_1481806761

Diagnoza mięśniaków macicy w ciąży zawsze budzi niepokój przyszłej mamy, która poza radością z oczekiwania na narodziny dziecka odczuwa lęk przed ewentualnymi komplikacjami. Mimo obecności tego schorzenia, u większości kobiet ciąża przebiega całkowicie prawidłowo. Najważniejsza w tym przypadku jest właściwa diagnostyka, monitorowanie ciąży oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.

Mięśniaki macicy są dość rzadko diagnozowane w trakcie trwania ciąży. W większości przypadków kobiety, które nawet w dalszej przyszłości planują macierzyństwo, regularnie odwiedzają gabinet ginekologa i poddają się niezbędnym badaniom. Jeśli choroba zostanie wykryta na tym etapie, ze względu na tendencję powiększenia się guzków, zalecane jest ich usunięcie zanim dojdzie do zapłodnienia. Najczęściej stosuje się terapię farmakologiczną, np. octanem uliprystalu lub zabieg chirurgiczny. Jeśli jednak pacjentka nie wiedziała o chorobie wcześniej, ciąża jest najgorszym momentem na rozpoczęcie leczenia mięśniaków. Gdy nie dają one żadnych niepokojących objawów wystarczy, że kobieta pozostanie pod opieką lekarza. Jeśli pacjentka odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, należy rozważyć leczenie – w tym przypadku metodą chirurgiczną – wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. Grzegorz Jakiel.

Wpływ mięśniaków na rozwój ciąży

Mięśniaki zdiagnozowane w trakcie trwania ciąży mogą powiększać się razem z dzieckiem – nie oznacza to jednak, że ciąża będzie przebiegać nieprawidłowo. Należy ją po prostu dokładnie monitorować. Tak zwane mięśniaki śródścienne czy podśluzówkowe mogą zabierać miejsce przeznaczone dla płodu i jednocześnie utrudniać jego prawidłowe wzrastanie. Liczne lub duże guzki niosą też ryzyko przedwczesnego porodu ze względu na wyzwalanie skurczów mięśnia macicy. Mięśniaki mogą mieć też wpływ na poród – jeśli są większe, zlokalizowane w dolnej części macicy lub uszypułowane (połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły) zwykle wykonuje się cesarskie cięcie. Jeśli natomiast zmiany są drobne, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może rodzić siłami natury.

Niezwykle ważne w tym okresie jest właściwe zdiagnozowanie rodzaju mięśniaków. Często zdarza się więc, że kobiety u których je wykryto otrzymują skierowanie na 3-dniową obserwację w szpitalu. Za pomocą m.in. badań USG i KTG lekarze oceniają, jak duże są to zmiany i czy dziecko rozwija się prawidłowo. Taki pobyt jest też niezbędny, aby ustalić czy pacjentce nie grozi wcześniejszy poród – dodaje prof. Grzegorz Jakiel.

Leczenie już po porodzie

Mięśniaki można usunąć podczas cesarskiego cięcia, jednak tylko wówczas, gdy są usytuowane wzdłuż linii cięcia lub uszypułowane. W innych przypadkach ich usunięcie wykonuje się nie wcześniej niż 6 tygodni po porodzie. Nie jest to jednak konieczne we wszystkich przypadkach, ponieważ guzki mogą się samoistnie zmniejszyć. Jeśli kobieta planuje jednak kolejną ciążę niezbędne jest podjęcie leczenia. Metoda powinna być dopasowana do rodzaju i wielkości guzów, a także ewentualnych powikłań, które nastąpiły po ciąży. Skuteczna może okazać się operacja polegająca na wyłuszczeniu mięśniaków przy zachowaniu całej macicy. Innym rozwiązaniem jest terapia octanem uliprystalu, która jest metodą nieinwazyjną. Leczenie trwa 3 miesiące, a już w pierwszych tygodniach stosowania mięśniaki zmniejszają się, obserwuje się również ustąpienie dokuczliwych objawów, takich jak krwawienia, czy bóle podbrzusza.

Kolejna ciąża

Przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko kobieta powinna upewnić się czy mięśniaki zostały skutecznie wyleczone. Należy wykonać wszelkie niezbędne badania, między innymi badanie ultrasonograficzne. Wiele kobiet u których wykryto chorobę może mieć jednak obawy przed podjęciem decyzji o następnej ciąży.

Ze względu na stres, kobiety, u których rozpoznano mięśniaki w trakcie trwania ciąży mogą czuć lęk przed kolejną, nawet jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Obawiają się przede wszystkim częstszych wizyt kontrolnych i niekorzystnych wiadomości, które mogą usłyszeć od specjalisty lub porodu wcześniej niż w zaplanowanym terminie. W tym okresie szczególnie ważne może okazać się dla kobiety wsparcie ze strony partnera. Niebagatelną rolę spełnia również sam lekarz. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków mięśniaki macicy nie wpływają negatywnie na ciążę. Nie wolno pozwolić, by lęk „wziął górę” – okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej mamy, która powinna czerpać z niego jak najwięcej radości – dodaje ekspert programu „Zdrowa ONA”, psycholog mgr Dorota Gromnicka.