Home Zdrowie Melisa a właściwości uspokajające

Melisa a właściwości uspokajające

ziola-czystek-uspokojenie

Stres, pośpiech, napięcie nerwowe – to elementy, które towarzyszą większości z nas na co dzień. Współczesny Świat jest coraz bardziej wymagający, przez co my sami stawiamy sobie coraz to większe granice, które planujemy przekraczać. Niestety często wiąże się to z brakiem wolnego czasu, poddenerwowaniem, zmęczeniem i gorszym samopoczuciem. Jak mówią specjaliści, jednym z najlepszych rozwiązań na tego typu problemy jest ziołolecznictwo. Podkreśla się tu w szczególności bogaty skład i właściwości popularnej Melisy. Czy rzeczywiście działa uspokajająco i jak wpływa na nasze zdrowie?

Melisa – charakterystyka

Melisa lekarska – z łaciny Melissa officynalis – to jedna z roślin wieloletnich, rosnących dziko głównie na terenie Afryki Północnej, Europy Południowej i w Azji. Zioło to osiąga aż kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Już w starożytności na obszarach śródziemnomorskich wykorzystywano ją w ziołolecznictwie. Od dawna stosowana jest również w gastronomii. Liście melisy posiadają charakterystyczną woń, często porównywaną do zapachu cytryny.

Melisa – właściwości

Zarówno w medycynie naturalnej, jak w i kulinariach stosuje się przede wszystkim liście Melisy. To właśnie one kryją w sobie niezliczoną ilość składników, które wykazują prozdrowotne działanie. Liście tej rośliny zawierają m.in olejek eteryczny (w którym z kolei możemy wyodrębnić składniki takie jak cytronelal i cytral), którego zastosowanie może przyczynić się do poprawy kondycji nerwów. Wyżej wymienione związki rozkurczają mięśnie gładkie (z naciskiem na mięśnie jelita grubego) oraz posiadają właściwości antybakteryjne.

W Melisie znajdziemy również garbniki, które chronią organizm przed szkodliwymi bakteriami, a także śluzy pełniące rolę swoistej ochrony błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz flawonoidy posiadające właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe, antybakteryjne, rozkurczowe i przeciwalergiczne. Flawonoidy zapobiegają również rozwojowi arytmii, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i skrzepów krwi.

Melisa zawiera również ważne dla zdrowia witaminy, m.in. witaminę C, której niedobór może skutkować osłabieniem, zaburzeniem apetytu, krwawieniem dziąseł, trudnościami w gojeniu się ran, długo utrzymującymi się bólami mięśni i stawów oraz skłonnością do powstawania siniaków. Kwas askorbinowy odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych, zahamowanie utleniania cholesterolu LDL (a co za tym idzie – zapobiega rozwojowi miażdżycy), a także zmniejsza ciśnienie tętnicze. Jak wykazały badania przeprowadzone w ramach projektu „European Prospective Investigation into Cancer – EPIC”, witamina C może znacznie obniżyć ryzyko udaru mózgu.

Melisa na uspokojenie

Jak wspomnieliśmy, w roślinie tej znajdziemy olejek eteryczny. W jego składzie z kolei znajdują się składniki, takie jak cytral czy kariofilen. To właśnie one odpowiadają za właściwości uspokajające melisy. Napar z Melisy jest polecany osobom, które zmagają się z częstszym stanem pobudzenia nerwowego, doświadczają regularnych sytuacji stresowych, posiadają stany lękowe, chorują na różnego rodzaju nerwice.

Melisa na sen

Specjaliści zalecają Melisę również tym, którzy mają częste problemy z zasypianiem. Okazuje się bowiem, że regularne wypijanie zaparzonych liści tej rośliny wpływa na szybsze zrelaksowanie się organizmu oraz ułatwia zaśnięcie. Więcej można znaleźć pod adresem https://www.czasnaherbate.net/ziola-c-17.html.