Home Design i wnętrze Małe mieszkanie – jak możemy powiększyć je optycznie?

Małe mieszkanie – jak możemy powiększyć je optycznie?

Fot.: pexels

Nie każdego z nas stać na to, aby zakupić duże mieszkanie. Ograniczenia finansowe to główna przeszkoda. Gdy chcesz zdecydować się na zakupienie niewielkiego mieszkania, nie musisz jednak obawiać się, że będzie ono sprawiało klaustrofobiczne wrażenie. Najważniejsza jest odpowiednia aranżacja. O czym powinniśmy pamiętać?

Pozbądź się zbędnych ścian

Zacznijmy od tego, że im większą przestrzeń mamy przed sobą, tym lepiej się w niej czujemy. Dlatego w małych mieszkaniach nie powinno być zbyt wielu ścian. Gdy chcemy zakupić dla siebie nowe lokum, wybierzmy takie, które zamiast wydzielonej kuchni w osobnym pokoju ma aneks kuchenny. To już standard, gdy chodzi o mieszkania deweloperskie Poznań, Wrocław, Warszawa czy Kraków oraz w innych dużych miastach. Gdy mieszkanie ma wydzieloną kuchnię czy jadalnię, pomyślmy o wyburzeniu zbędnych ścian, gdy jest to technicznie możliwe.

Rozjaśnij pomieszczenia

Największym przyjacielem małych mieszkań jest biały kolor. Dzięki niemu możemy rozjaśnić pomieszczenia i sprawić, że będą wyglądały na duże. Gdy lubimy intensywne kolory, postawmy wtedy na kolorowe dodatki, na przykład tekstylia, meble czy dekoracje. Bardzo ważne są również odpowiednie lampy i żarówki – zastosujmy zarówno oświetlenie ogólne, jak punktowe i dekoracyjne. Pamiętajmy też o tym, że optyczne powiększenie pokojów dadzą nam podwieszane nad podłogą meble oraz lustra. Zrezygnujmy też z ciężkich firanek, które blokują dostęp naturalnego światła. Zamiast nich możemy wybrać firanki z lekkiego woalu lub możemy nie wieszać ich w ogóle, stosując zamiast nich rolety.

Pamiętaj o porządku

Nawet duże mieszkanie będzie wyglądało na znacznie mniejsze wtedy, gdy będzie zagracone. Wobec tego ostrożnie dobierajmy meble i dodatki, aby nie osiągnąć przeciwnego efektu do zamierzonego. Nie ustawiajmy w pokojach zbyt wielu mebli, nie pozostawiajmy rzeczy na widoku – stosujmy różne praktyczne formy przechowywania, na przykład szafy wnękowe, kosze, pudełka.

Wobec tego nawet małe mieszkanie może wyglądać przestronnie, gdy odpowiednio je urządzimy.