Home Lifestyle Lokata czy konto oszczędnościowe? Zobacz, gdzie ulokować pieniądze, żeby zarobić

Lokata czy konto oszczędnościowe? Zobacz, gdzie ulokować pieniądze, żeby zarobić

coins-912719_1920

Chociaż ponad 70 proc. Polaków ma świadomość konieczności regularnego oszczędzania, swoje deklaracje realizuje około 50 proc. rodaków. Pieniądze zwykle gromadzą na lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Sprawdź, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, tj. przynosi więcej zysków.

Lokaty i konta oszczędnościowe uważane są za jedne z bezpieczniejszych sposobów, które pozwalają na gromadzenie środków. Chociaż są bardzo do siebie zbliżone, różnią się detalami. I to właśnie szczegóły mogą determinować wybór.

Ile można zyskać na lokacie?

Lokaty to produkty bankowe, których istotą jest możliwość pomnażania środków o odsetki – zgodnie z oprocentowaniem. Zyski będą tym wyższe, im większa kwota depozytu oraz wyższe oprocentowanie. Problem w tym, że standardowe oprocentowanie lokat waha się w granicach 0,5-1,0%, co ogranicza możliwość osiągnięcia zysków. Jednak coraz częściej banki proponują lokaty promocyjne, zwiększając wysokość oprocentowania nawet do 3-4%.

Przykład 1. Wybierając Lokatę Specjalną z oferty Toyota Bank i deponując 50 tys. złotych, po okresie 9 miesięcy można zyskać ok. 900 zł.

Przykład 2. Gromadząc środki w ramach Planu Depozytowego 130 dni (oferta Toyoty Bank) i przeznaczając 130 tys. złotych, można zyskać niemal 600 zł.

Ile można zyskać na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który stanowi doskonały wstęp do oszczędzania. Pozwala na gromadzenie środków – w dowolnej wysokości i z dowolną częstotliwością. Do zgromadzonego kapitału doliczane są odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Jak wynika z rankingów i zestawień, oprocentowanie kont oszczędnościowych waha się średnio w granicach 0,5-1,5%, a zyski nie są zbyt wysokie. Wpływa na to nie tylko wysokość oprocentowania, ale przede wszystkim kwota depozytu.

Przykład 3. Załóżmy, że na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na 1,5% posiadasz 5 tys. złotych. Przy miesięcznej kapitalizacji odsetek, zyskasz ok. 5 zł.

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem „lokata czy konto oszczędnościowe”, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby i oczekiwania. Istotną rolę odgrywa:

wysokość posiadanego kapitału
wysokość oprocentowania.

Ponadto należy uwzględnić swoje preferencje związane z częstotliwością odkładania środków.

Lokatę długoterminową wybierz, jeśli:

posiadasz sporą kwotę, którą możesz przeznaczyć jako depozyt
chcesz „zamrozić” środki, aby nie mieć do nich dostępu.

Konto oszczędnościowe to dobra decyzja, jeżeli:

zależy Ci na systematycznym oszczędzaniu, tj. wpłacaniu mniejszych kwot
chcesz mieć stały dostęp do gromadzonych oszczędności.

Warto także rozważyć opcję dywersyfikacji portfela, umieszczając część środków na lokacie i część pozostawiając na koncie oszczędnościowym