Home Design i wnętrze Letnia łąka w domu

Letnia łąka w domu

poppies-384926_1280

Gdyby zapytać dziesięciu przypadkowych przechodniów o to, z czym najbardziej kojarzy im się lato, zapewne więcej niż połowa jednym tchem wymieniłaby kwiaty. Piękna bujna przyroda najcieplejszych miesięcy roku, nieskończenie różnorodne kolory oraz delikatne kształty, których nie jest w stanie powtórzyć nic, co wyszło spod ręki człowieka – to najbardziej typowe obrazy lata. Nic więc dziwnego, iż właśnie kwiaty goszczą w naszych czterech ścianach każdego lata. I to niekoniecznie żywe!

Wnętrze ukwiecone

Przeglądaj oferty sklepów z wyposażeniem wnętrz oraz katalogi projektantów rokrocznie wiosną i latem niemal na każdej stronie natykamy się elementy wystroju zainspirowane kwiatami. Motywy te nigdy nie wychodzą z mody! Zmienia się właściwie jedynie sposób ich prezentacji oraz styl. Raz wolimy duże, wyraźne wzory, po to aby po jakimś czasie znów zakochiwać się w drobnych kwiatach, tworzących gęste dekoracje. Niezależnie jednak od tego, czy w modzie są kwiaty w delikatnych odcieniach pasteli, czy może nawiązujące do sztuki ludowej, utrzymane w intensywnych barwach, motywy te właściwie nigdy nas nie opuszczają. I słusznie – nie ma bowiem niczego bardziej kobiecego!

Motywy kwiatowe doskonale sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu i dają one niemal nieograniczone możliwości. Od jakiegoś czasu jednak szczególnie popularne stały się jako elementy dekoracji okien. Tkaniny zdobiące okna, które zainspirowane są botanicznymi wzorami to idealny wybór zarówno do salonu, sypialni jak i jadalni, a żywe wzornictwo sprawi, iż pomieszczenia te wyglądać będą po prostu bajecznie. Ożywią one każde pomieszczenie, nawet najbardziej oszczędne stylowo. Tak samo świetnie pasują jako uzupełnienie domu minimalistycznego, jak i zdecydowanie bardziej zdobnych vintage, glamour czy rustykalnego. Co więcej, dobrze dobrane motywy kwiatowe zestawić można nawet z surowym stylem industrialnym!

Co jest jednak najmodniejsze? Przeskalowane wzory kwiatowe, które nawiązują bezpośrednio do rysunku impresjonistycznych artystów. Motywy te przypominające barwne plamki farby, delikatnie muśnięte pędzlem lub delikatne akwarele, bardziej pozostają wrażenie kwiatów, niż są nimi w istocie. To nie solidny rysunek ludowych motywów, a bardzo kobiece i eteryczne wzory robią furorę jako wzory na tkaninach oraz ozdoby ścian.

A co jeśli znudziły się nam już kwiaty w tak konwencjonalnej formie jak zasłony, poduszki czy narzuty? Warto zastanowić się czy malarskich nawiązań nie potraktować nieco bardziej dosłownie. I wcale nie musi to oznaczać przeglądania sklepów z reprodukcjami obrazów – te bowiem nie wszędzie wyglądać będą dobrze. Marzenie o ozdobie przypominającej dzieła Moneta łatwo jednak zaspokoić decydując się na….puzzle!

Kwiaty do poskładania

Puzzle to jedna z tych rozrywek, która nie tylko dostarcza nam przyjemności przez kilka godzin, ale także pozostawia nas z czymś bardzo konkretnym. Setki – a czasem nawet tysiące elementów – które składamy w jedną całość, bez większego problemu można bowiem zamienić w intrygujący element wystroju wnętrza. Wiele nie potrzebujemy – specjalny klej do puzzli, który pozwoli zabezpieczyć obrazek oraz antyramy odpowiedniej wielkości. Oraz oczywiście sklep, gdzie zakupimy zestaw najbardziej odpowiadający naszym gustom i potrzebom. Jeśli zależy nam na największym wyborze puzzli artystycznych warto zajrzeć do sieci. A konkretnie na stronę art-puzzle.pl, czyli prawdopodobnie najlepszy sklep z puzzlami dostępny w Internecie! Znaleźć tam można absolutnie wszystko – specjalizuje się on bowiem w puzzlach artystycznych, czyli takich, które inspirowane są dziełami malarskimi. I bez problemu wśród bogatej oferty znajdziemy odpowiednio ukwiecone zestawy, które później ozdobią nasze ściany.

Co wybrać? Jeśli zależy nam na nawiązaniach do nieśmiertelnego stylu impresjonistycznego, warto zapoznać się z ofertą zestawów z obrazami niezapomnianego Clauda Moneta. Twórca stylu zasłynął bowiem z licznych przedstawień pięknej, bujnej przyrody – któż z nas nie zachwycił się jego wspaniałymi Nenufarami? Studium kwiatów, które podziwiał w swojej posiadłości przeniósł na liczne płótna – w sumie namalował aż dziewięć obrazów, w których to właśnie lilie wodne grały rolę bohatera pierwszoplanowego.

W pracowni Moneta powstało jednak więcej obrazów prezentujących kwiaty i właściwie każdy idealnie nadaje się jako kwiecista ozdoba ścian! Jednym z najciekawszych jest obraz namalowany ok 1914-1917 roku i przedstawiający agapant – charakterystyczny kwiat o fioletowych płatkach. To piękne przedstawienie, w których kwiat zdaje się rozpływać w zieleni łąki idealnie pasować będzie do barwnej jadalni czy romantycznej sypialni!

Motywy kwiatowe i roślinne stanowią także bardzo ważny element malarstwa innego mistrza – Gustava Klimta. Ten austriacki malarz oraz grafik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji traktował kwiaty jako źródło inspiracji dla jego niezwykle dekoracyjnych obrazów. Wijące się i tworzące skomplikowane wzory zdobiły tło oraz stroje modelek i w każdym obrazie, bez wyjątku robiły niezwykłe wrażenie. Przykłady można mnożyć – jak choćby wspaniałe dzieło Pocałunek, czyli jeden z najczęściej reprodukowanych obrazów w historii. Złote tło oraz splecione ciało kochanków otoczone ozdobione jest drobnymi, wielobarwnymi kwiatami, które ożywiają scenę, czyniąc ją jednocześnie jeszcze bardziej dekoracyjną. Klimt nie bał się jednak sięgać po motyw kwiatowy samodzielnie, czego pięknym dowodem jest wspaniałe dzieło Ogród pełen słoneczników, czyli studium wielobarwnych polnych kwiatów.

Kwietne motywy były w modzie, są i prawdopodobnie pozostaną na zawsze. To bowiem wzór tak bardzo uniwersalny oraz ponadczasowy, iż nigdy się nie zestarzeje. Zdobiąc nim nasze mieszkanie – czy to wybierając wielobarwne tkaniny czy decydując się na ciekawe i niekonwencjonalne ozdoby ścian – warto jednak pamiętać, aby traktować go z umiarem. Przesada nigdy nie jest dobra, a w przypadku wzorów kwiatowych może się okazać wręcz przytłaczająca!