Home Lifestyle Lepsza jakość obrazu i płynność wideo? Poznaj zalety telewizji światłowodowej

Lepsza jakość obrazu i płynność wideo? Poznaj zalety telewizji światłowodowej

Telewizja funkcjonuje powszechnie już od kilkudziesięciu lat, a my uznajemy ją za coś zupełnie naturalnego. Na początku wywoływała zaskoczenie, potem zachwyt, z czasem jednak jej użytkownicy zaczęli narzekać na niedoskonały obraz, „klatkowanie” materiałów wideo i wszelkie zakłócenia wynikające ze słabych metod przekazywania sygnału. Wciąż więc pracowano nad ich udoskonaleniem, aż wreszcie postanowiono wykorzystać prężną sieć światłowodów.

Na czym polega technologia światłowodowa?

Światłowody wykorzystuje obecnie niejedna telewizja kablowa. Wiąże się z nimi nieodłącznie FTTH (skrót od pierwszych liter Fiber To The Home, czyli „światłowód do domu”). Na samym początku kabel światłowodowy był doprowadzany wyłącznie do konkretnego budynku, a stamtąd zwykłymi przewodami do poszczególnych mieszkań. Dopiero od niedawna każdy użytkownik posiada swój światłowód, dzięki czemu nie musi się z nikim dzielić swoim sygnałem. Kabel tego rodzaju jest wyjątkowy i znacznie różni się od innych przewodów wykorzystywanych do transmitowania danych. Okazuje się niezwykle cienki, a tworzy go przezroczyste włókno szklane otoczone tworzywem sztucznym. Wszelkie informacje są przekazywane dalej za pomocą światła, dlatego też przedostają się z miejsca na miejsce rzeczywiście błyskawicznie. Światłowodowi niestraszne są trudne warunki atmosferyczne, ponieważ w żaden sposób nie wpływają one na jakość przekazu. Co ważne, zapewnia on szerokopasmowy dostęp do Sieci, co pozwala na niezwykle szybki transfer danych.

Telewizja oparta na sieci światłowodowej nie ma żadnych opóźnień związanych z przekazywaniem sygnału, a zatem zawsze charakteryzuje się idealną płynnością. Jej praktyczność doceniają wszyscy, dlatego popularność tego rozwiązania stale rośnie.

Dlaczego telewizja oparta na światłowodzie jest tak pożądana?

Najnowsza telewizja kablowa ma bardzo wiele zalet. Pożądają jej praktycznie wszyscy, ponieważ wyznacza dzisiejszy standard przekazywania informacji między poszczególnymi urządzeniami. Poza imponującą prędkością światłowód zapewnia całkowity brak zakłóceń (telewizji może zabraknąć jedynie wówczas, gdy sam operator ma jakąś awarię bądź zepsuje się nadajnik po jego stronie). Co ważne, w kablu zbudowanym ze szklanego włókna nie dochodzi do współdzielenia sygnału, dzięki czemu z transferu można korzystać bez ograniczeń i na wielu polach jednocześnie.

Światłowód praktycznie się nie psuje, a jeśli już dochodzi do awarii, występuje ona bardzo rzadko. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pomiędzy serwerownią a samym użytkownikiem nie pośredniczy żadne dodatkowe urządzenie mogące się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Technologia światłowodowa okazuje się też doskonałą żywotnością – docelowo ma służyć przez długie lata. Co więcej, korzystanie z niej to najbezpieczniejsza opcja, ponieważ przechwycenie takiej transmisji przez osoby niepowołane bywa bardzo trudne. Pełna stabilność łącza jest niezwykle ważna. Umożliwia bezproblemowe oglądanie telewizji zarówno za pośrednictwem telewizora, jak i komputera czy innego urządzenia, także mobilnego.