Home Zdrowie Leczenie trądziku – najlepiej pod kierunkiem dermatologa

Leczenie trądziku – najlepiej pod kierunkiem dermatologa

twarz

Trądzik to uciążliwa choroba skóry, z którą walka często nie daje pożądanych rezultatów. Jeśli stan skóry jest względnie dobry, można utrzymać ją w niezłej kondycji dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie. Jednak w wielu przypadkach to nie wystarcza, wobec czego niezbędne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Czy warto leczyć trądzik?

Choroba ta bywa uważana za typową przypadłość wieku młodzieńczego, nieraz więc uważa się, że nie ma sensu nic z nią robić i trzeba czekać, aż jej objawy same ustąpią. Niestety jednak nie zawsze można na to liczyć. Coraz częściej obserwuje się trądzik dorosłych, który może pojawić się dopiero w dorosłym wieku bądź być przedłużeniem trądziku młodzieńczego. Nie w każdym przypadku więc można spodziewać się, że kiedy burza hormonów uspokoi się, stan skóry także się unormuje.

Poza tym trądzik nie zawsze mija bez śladu. Problem sprawiają zwłaszcza nieestetyczne blizny po trądziku, których nie da się zamaskować ani usunąć inaczej niż poprzez specjalistyczne zabiegi. Jeszcze poważniejszą sprawę stanowi możliwość wystąpienia powikłania trądziku różowatego, jakim jest grudkowaty przerost nosa. Zjawisko to, dające bardzo nieestetyczny wygląd, dotyka tylko mężczyzn i jest następstwem głównie nieleczonego lub źle leczonego trądziku. Niezbędne jest więc właściwe rozpoznanie odmiany choroby i jej odpowiednie leczenie, które warto wdrożyć jak najszybciej.

dziewczyna

Specjalistyczne leczenie daje najlepsze skutki

Większość powszechnie dostępnych środków na trądzik łagodzi tylko jego objawy, nie wpływając na przyczyny, a jedną z ważniejszych jest łojotok. Leki doustne oraz środki do stosowania zewnętrznego przepisane przez lekarza dermatologa, na przykład z poradni dermatologicznej iMED, mogą w krótkim czasie znacznie poprawić stan skóry. Gdy trądzik ma ostry przebieg, nie da się obyć bez takiej pomocy.

Pod kierunkiem lekarza można uporać się ze wszystkimi problemami z cerą, lecząc zaskórniki, na przykład za pomocą lasera, normując wydzielanie łoju i ograniczając rogowacenie mieszków włosowych. Takie leczenie daje dużo lepsze efekty niż samodzielne wysiłki i często jest jedynym wyjściem, by radykalnie pozbyć się trądziku.

Kierunkowe leczenie pozwala też uniknąć wielu groźnych skutków niewłaściwych kuracji, jak przy wspomnianym trądziku różowatym. Właściwa diagnoza – rozpoznanie postaci trądziku, jest kluczowe. Dermatolog może też zalecić wizytę u endokrynologa czy ginekologa – czasem potrzebne są zmasowane działania, głównie od wewnątrz, by przywrócić skórze zdrowie i estetyczny wygląd.

Artykuł sponsorowany