Home Uroda Laserowe zamykanie naczynek – garść informacji dla osób zainteresowanych tematem

Laserowe zamykanie naczynek – garść informacji dla osób zainteresowanych tematem

zamykanie_naczynek

Rozszerzone naczynka to trwale powiększone naczynia włosowate widoczne pod naskórkiem. Nieleczone pękają i przylegają do siebie, tworząc wrażenie jednorodnego rumienia. Mogą wystąpić na każdym typie cery, najczęściej pojawiają się na skórze delikatnej i wrażliwej. Na twarzy zazwyczaj widoczne są w okolicy nosa, brody i policzków. Dowiedz się więcej na ich temat robiąc krok dalej aby pozbyć się problemu.

Naczynka tworzą nieestetyczny rumień pod wpływem różnych czynników, na przykład zmian temperatury, po spożyciu alkoholu, z powodu niekorzystnych czynników atmosferycznych, po wypiciu gorącej kawy. Laserowe zamykanie naczynek to jedna z metod stosowanych w celu usunięcia tego problemu, twierdzi specjalista z kliniki medycyny estetycznej drmarosz.pl ze Szczecina. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który oceni stan zmian, czyli sprawdzi jaka jest ilość naczynek i jak głęboko się one znajdują. Na tej podstawie określa się parametry naświetlania, np. ilość impulsów, czas ich trwania, rodzaj filtra, wysokość energii. Osoby, które zostały zakwalifikowane do zabiegu, przechodzą próbę laserową w celu dobrania parametrów lasera tak, żeby uzyskać jak najlepszy efekt przy jak najmniejszej energii. Co najmniej 2 tygodnie przez zabiegiem nie należy przyjmować leków z kwasem salicylowym ani zażywać ziół fotouczulających. Nie wolno się opalać, korzystać z solarium i stosować samoopalaczy. W dniu zabiegu skóra musi być czysta, niczym nie posmarowana, wolna od podrażnień i skaleczeń. W czasie zabiegu energia emitowana przez laser jest pochłaniana przez czerwony barwnik znajdujący się w krwi, co powoduje zniszczenie ścian naczynia krwionośnego. Takie naczynie jest następnie samoistnie usuwane z organizmu. Zabieg przeprowadza się 1-3 razy w ciągu kilku miesięcy. Laserowe zamykanie naczynek obejmuje kilka etapów – oczyszczanie skóry, założenie osłon na oczy, przyłożenie głowicy do skóry twarzy i uwolnienie wiązki światła.

Przebieg zabiegu laserowego zamykania naczynek

Laserowe zamykanie naczynek stosuje się w przypadku naczynek znajdujących się płytko pod skórą. Alternatywną metodą jest tak zwana elektrokoagulacja, którą wykorzystuje się przy dużych, głęboko umiejscowionych naczynkach. W przypadku płytkich, drobnych pajączków wystarczy jeden lub dwa zabiegi przy użyciu lasera IPL. Jeśli naczynka są duże lub tworzą sieć, konieczne jest przygotowanie specjalnej, długotrwałej kuracji. Zabiegi laserem można przeprowadzać o każdej porze roku, jednak zimą zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie dużych zmian temperatur.

Laser IPL to urządzenie, które pozwala na zamykanie rozszerzonych naczynek przy pomocy energii świetlnej. Jest to metoda, która sprawdzi się w przypadku osób z widocznymi gołym okiem pajączkami. Do przeprowadzenia zabiegu służy ruchoma głowica wytwarzająca światło o określonej częstotliwości. Zabieg polega na wywołaniu procesu fototermolizy. Światło lasera dociera do naczynka, gdzie zostaje wchłonięte przez czerwony barwnik – hemoglobinę i zamienione na energię cieplną. Pod jej wpływem dochodzi do odparowania wody, ścianki naczynka wysychają i obumierają. Po wykonaniu zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona.

Laser VPL wytwarza wiązki światła o szerokim spektrum, które są następnie pochłaniane przez skórę. Urządzenie wykorzystuje się do usuwania mniejszych naczynek krwionośnych oraz do redukowania przewlekłego rumienia. Do zamykania naczynek stosuje się głowicę w kształcie prostokąta, która ma powierzchnię zaledwie kilku centymetrów kwadratowych. Emituje ona mikrobłyski. Podobnie jak w przypadku zabiegu laserem IPL powodują one proces fototermolizy.

Efekty zabiegu

Rezultaty laserowego zamykania naczynek nie są widoczne od razu. W przypadku tej metody trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ uszkodzone naczynka muszą zostać usunięte z organizmu, a ten proces może potrwać nawet kilka tygodni. Czas utrzymywania się efektów zależy od ilości i rodzaju zmian, a także od prawidłowej pielęgnacji skóry. Zaleca się stosowanie dobrych kremów przeznaczonych do tego typu cery oraz zabiegi mezoterapii bezigłowej, polegające na wprowadzaniu do skóry preparatów uszczelniających naczynka. Odpowiednia pielęgnacja cery obejmuje również używanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, unikanie bardzo niskich temperatur, słońca, solarium, a także wszelkich zabiegów, które mogą bardzo podrażniać skórę i powodować silne zaczerwienienie, np. silnej mikrodermabrazji.

Skutki uboczne

W czasie zabiegu laserowego zamykania naczynek dochodzi do wytworzenia energii cieplnej i podgrzania głębszych warstw skóry. Stymuluje to wytwarzanie elastyny i kolagenu, które są odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry. W zawiązku z tym ubocznym efektem usuwania rozszerzonych naczynek jest także odmłodzenie skóry. Systematyczne stosowanie lasera VPL daje bardzo dobre efekty, ponieważ jest on wykorzystywany również w zabiegach fotoodmładzania, a także do usuwania trądziku i blizn potrądzikowych.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się rumień, obrzęk, miejscowe wybarwienie, pęcherzyki i strupki. Wszystkie objawy tego typu są naturalną reakcją na światło lasera i znikają samoistnie. W zależności od indywidualnego tempa regeneracji może to trwać od kilku dni do kilku tygodni. Zmian nie wolno zdrapywać.

Po zabiegu skóra wymaga delikatnego traktowania. Nie należy używać kosmetyków z alkoholem, trzeba stosować kremy łagodzące podrażnienia, unikać ćwiczeń fizycznych i gorących kąpieli. Do 4 tygodni po laserowym zamykaniu naczynek nie można się opalać. Niewskazane jest korzystnie z sauny i basenu. Zaleca się preparaty, które uszczelniają i wzmacniają naczynka, a także kosmetyki z wysokimi filtrami UV. Regenerację skóry przyspieszy dieta bogata w witaminę K i PP.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegu nie wykonuje się u osób cierpiących na choroby nowotworowe, fotodermatozy, choroby pęcherzowe skóry, łuszczycę, bielactwo, ze skłonnością do bliznowców. Do przeciwwskazań należy indywidualna terapia hormonalna i przyjmowanie hormonów światłouczulających. Zabiegu nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży i karmiących. Czasowe przeciwwskazania do zastosowania lasera to aktywna opalenizna, opalenizna z samoopalacza, terapia doustna retinoidami, kuracja antybiotykami, aktywne infekcje skórne, przeziębienie, stany zapalne.

Kremy i inne kosmetyki do cery naczynkowej mogą zapobiegać w postępowaniu zmian, jednak nie zlikwidują całkowicie problemów z pękającymi naczynkami i rumieniem. W takim przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa. Zabiegi z zastosowaniem lasera są stosunkowo szybkie i praktycznie bezbolesne oraz w dużym stopniu skuteczne. Taka metoda ostatnio cieszy się rosnącą popularnością. Niegdyś stosowano jedynie elektrokoagulację, która jednak nie przynosiła dobrych efektów w każdym przypadku. Prawidłowo przeprowadzony zabieg laserem jest bezpieczny, nie powoduje trwałych skutków ubocznych i sprawdza się w przypadku większości rozszerzonych naczynek. Aby rezultaty takiej terapii były trwałe, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, stosować właściwą dietę oraz systematycznie odwiedzać gabinet dermatologa estetycznego.