Home Design i wnętrze Kupujemy piekarnik elektryczny – przewodnik

Kupujemy piekarnik elektryczny – przewodnik

Chocolate cake in oven with vintage filter

Szukasz idealnego piekarnika? Nie wiesz, czy zdecydować się na piekarnik elektryczny czy gazowy? Sprawdź, jakie funkcje i udogodnienia możesz znaleźć w modelach czołowych producentów.

Dostępne dziś w sklepach piekarniki elektryczne bardzo różnią się od swoich gazowych protoplastów, w których funkcje ograniczały się do pieczenia ciast lub mięs. Obecnie z wykorzystaniem elektrycznego piekarnika, z łatwością możesz nie tylko piec czy grillować potrawę, ale także rozmrozić żywność. Piekarnik może też zastąpić kuchenkę mikrofalową, o ile posiada funkcję podgrzewania.

W elektromarketach znajdziesz także szuflady podgrzewające do zabudowy, które pozwolą na utrzymanie optymalnej temperatury potraw, dopóki cały posiłek nie będzie gotowy do podania.

Co oznacza nowoczesny piekarnik?

W ofercie wiodących producentów znajdziesz wiele urządzeń o bardzo nowoczesnych funkcjonalnościach. Piekarniki Samsung (na przykład piekarnik do zabudowy NV73J9770RS) posiadają wbudowaną łączność Wi-Fi, dzięki której możesz sterować i monitorować proces pieczenia na ekranie swojego smartfona. Piekarniki tego typu mają też aż 80 przepisów zaprogramowanych w funkcji Auto Cook. Wystarczy, że użytkownik po wybraniu jednego z nich, zastosuje się do instrukcji wyświetlanych na ekranie LCD i uzyska idealne danie.

Piekarniki Samsung wyposażone są także w cicho zamykające się drzwi i termosondę, pozwalającą na kontrolowanie temperatury potrawy bez konieczności otwierania drzwi i uwalniania ciepła. Podobne funkcje znajdziesz także w urządzeniach innych producentów – na przykład Beko w swoich modelach (BCW14500BG) zaprogramował aż 82 automatyczne programy pieczenia, dzięki którym wystarczy umieścić potrawę w piekarniku i wybrać z menu odpowiedni program.

Nowoczesne piekarniki do zabudowy oraz szuflady podgrzewające mogą też z łatwością zastąpić kuchenkę mikrofalową, przejmując funkcje rozmrażania, podgrzewania i utrzymywania pożądanej temperatury potraw.

Automatyczne czyszczenie piekarnika

Mycie piekarnika potrafi być bardzo uciążliwe i czasochłonne. Dlatego czołowi producenci prześcigają się w pomysłach na uproszczenie tego procesu. Piekarniki Samsung wyposażone są w system parowego czyszczenia. Wystarczy, że wewnątrz urządzenia umieścisz pojemnik z wodą, a następnie włączysz funkcję czyszczenia. Po 25 minutach piekarnik będzie czysty.

Inne systemy, które umożliwiają sprawne, automatyczne utrzymanie urządzenia w czystości, to na przykład pyroliza (piekarniki Amica), która rozgrzewa piekarnik do temperatury 500 stopni Celsjusza, w wyniku czego zanieczyszczenia zamieniają się w łatwy do usunięcia popiół.

Innym popularnym sposobem czyszczenia nowoczesnych piekarników jest wyposażenie ich w panele katalityczne, które także spalają zabrudzenia, jednak bez podgrzewania wnętrza urządzenia do aż tak wysokiej temperatury. Panele katalityczne można z łatwością zdemontować i wyczyścić. Wymagają one wymiany średnio (w zależności od tego, jak często korzystasz z piekarnika) co kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy. W takie systemy są wyposażone na przykład piekarniki Whirlpool.