Home Lifestyle Kupuj i oszczędzaj – smart shopping w czterech krokach

Kupuj i oszczędzaj – smart shopping w czterech krokach

Smart shopping - foto

 Badania wykazują, że na tle przedstawicieli innych europejskich krajów polscy konsumenci bardzo dobrze wypadają w testach tak zwanego zakupowego IQ. Równocześnie prawie połowa naszych rodaków twierdzi, że praktykuje smart shopping. Też chcesz kupować sprytniej? W takim razie…

Odłóż emocje na bok

Miałaś stresujący dzień w pracy? Pokłóciłaś się z partnerem? Przyjaciółka nie oddzwania od tygodnia? Jeśli pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy, to: „idę na zakupy, poprawię sobie humor”, to znaczy, że do smart shoppera Ci daleko. Kupowanie pod wpływem impulsu najczęściej kończy się nieprzemyślanymi i niepotrzebnymi wydatkami na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Nawet jeśli Twoje samopoczucie nie jest w danej chwili najlepsze, postaraj się znaleźć inny sposób na jego poprawę – taki, który nie wpłynie tak negatywnie na Twój budżet.

Planuj, planuj, planuj!

Jeśli jesteś (albo chcesz zostać) smart shopperem, zamiast zakupów pod wpływem emocji lub wycieczek do centrum handlowego z nudów, najpierw zastanów się, czy, a jeśli tak – czego potrzebujesz. Następnie spisz wszystko na liście. To pomaga w oparciu się pokusie nabywania rzeczy, które nie są Ci niezbędne. To nie koniec przygotowań. Zadziałaj strategicznie i zrób ogólne rozeznanie cen interesujących Cię produktów. Przeproś się też z kartami lojalnościowymi, kuponami zniżkowymi i zapisz się do newsletterów, by w pierwszej kolejności dowiadywać się o najlepszych okazjach. Zaglądaj także do centrów handlowych typu outlet, które mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dlaczego? – W sklepach obecnych tutaj polskich i światowych brandów przez cały rok obowiązują ceny obniżone zawsze o od 30 do 70%, a podczas Rozprzedaży ceny spadają nawet o 80% – mówi Agnieszka Wrońska z centrum outletowego FACTORY Poznań. Jeśli dotychczas nie próbowałaś podobnych metod czy nie odwiedzałaś tego typu miejsc, daj im szansę, a szybko zobaczysz, że inwestycja czasu w takie przygotowania zwróci się w formie niższych rachunków.

(Niska) cena to nie wszystko

Jeżeli „sprytnie” podchodzisz do zakupów, powinien liczyć się dla Ciebie nie tylko niski koszt. W koncepcji smart shoppingu istotny jest stosunek jakości produktu do jego ceny. Smart shopper zwraca także uwagę na dogodne godziny otwarcia sklepu, komfortowo zaaranżowaną przestrzeń oraz przyjazną i pomocną obsługę. Zależy mu nie tylko na oszczędności pieniędzy, ale i czasu, dlatego chętnie wybiera miejsca o kompleksowej ofercie – na przykład takie, w których skompletuje cały strój. Czy właśnie tak działasz?

Wyprzedzaj trendy i potrzeby

Chcesz, by zawartość Twojej garderoby odzwierciedlała aktualne kierunki w modzie, ale jednocześnie wolałabyś nie nadwyrężać swojego portfela? – Zapoznaj się z trendami na nadchodzący sezon wcześniej i wykorzystaj tę wiedzę podczas wyprzedażowych polowań. Przekonasz się, że zakupy sprawiają jeszcze większą przyjemność, gdy korzysta się podczas nich z promocji – podpowiada Agnieszka Wrońska z FACTORY Poznań . Pamiętaj jednak, że samo to, ile wydajemy na nowe ubrania, nie jest najważniejsze. Istotne jest również, by odpowiednio zaplanować shopping, dzięki czemu w naszych szafach znajdzie się odzież, która będzie nam służyć przez cały rok, a nawet dłużej. Posiadanie takiej garderoby sprawi, że komponowanie codziennych strojów stanie się prawdziwą przyjemnością, a o haśle „nie mam się w co ubrać” będziesz mogła na dobre zapomnieć.