Home Lifestyle Które rodzaje win należy serwować schłodzone? Sprawdź

Które rodzaje win należy serwować schłodzone? Sprawdź

wina

Często słyszymy opinię, że wino czerwone podaje się w temperaturze pokojowej, a wino białe najlepiej przechowywać w lodówce – tymczasem ani pierwsze, ani drugie stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Wyjaśniamy dlaczego.

Odpowiednia temperatura podania wina to konieczny warunek, aby trunek rozwinął w pełni typowe dla siebie walory: aromat, kwaskowość albo słodycz. Nawet najbardziej szlachetna odmiana, jeśli wino będzie zbyt ciepłe lub zbyt zimne, może smakować płasko i pozostawiać w ustach gorzki lub cierpki posmak garbników (inaczej tanin). Żeby zapobiec popularnym błędom podawania wina, nie trzeba specjalnych kursów sommelierskich – wystarczy znajomość prostych reguł.

Jakie są główne zasady podawania wina?

Przede wszystkim warto kierować się podstawową zasadą, że im zimniejszy trunek, tym ma mniej intensywny aromat, a im jest cieplejszy – tym pachnie mocniej. Z tego względu musimy uważać, aby wina nie przechłodzić, bo wtedy jego zapach może być zbyt słabo wyczuwalny. Niższa temperatura podkreśla też kwaskowość wina i cierpki albo gorzki posmak garbników zawartych w trunku, niweluje za to odrobinę ich słodycz. Jeżeli zatem podajemy bardzo słodkie wina, np. muscaty, warto je schłodzić, aby nie były zbyt mdłe, natomiast jeśli chcemy rozlać do kieliszków wytrawny trunek o wysokiej zawartości garbników (np. popularny Cabernet Sauvignon) lepiej, żeby był odrobinę cieplejszy. Dzięki temu wino będzie bardziej miękkie.

Na koniec pamiętajmy o tym, że im zimniejsze wino, tym wolniej z niego uchodzi dwutlenek węgla – to ważna zasada w przypadku win musujących, np. prosecco czy szampana.

W jakiej temperaturze podawać wino?

Zasada dotycząca podawania czerwonych win w temperaturze pokojowej powstała w czasach, kiedy wielbiciele win mieszkali nie w mieszkaniach, ale w dworkach i pałacach. Wówczas za temperaturę pokojową rozumiano 15-18°C, a nie 20-22°C, jak obecnie. Z tego powodu dzisiaj wina czerwone przechowujemy w chłodziarce do wina (ewentualnie w lodówce i wyjmujemy na ok. pół godziny przed podaniem, aby lekko się ogrzało).

  • Lekkie słodkie – np. muscaty, 6-8°C
  • Cięższe wina słodkie – np. rieslingi auslese, 8-12°C
  • Wina musujące – np. szampan, prosecco, 6-10°C
  • Lekkie aromatyczne wina białe – np. sauvignon blanc, 8-10°C
  • Pełne, złożone wina białe – np. burgundy, 12-15°C
  • Różowe i lekkie czerwone – np. bardolino, 10-12°C
  • Czerwone wina średniej budowy – np. burgundy, 14-17°C
  • Pełne, złożone i wysokogarbnikowe czerwone – np. bordeaux, 17-18°C

W przeciwieństwie do białych win słodkich, białe wina wytrawne nie powinny być mocno schłodzone podczas podania, bo stracą wtedy swój aromat i charakter. Częstym błędem jest długie przechowywanie tego rodzaju wina w zwykłej lodówce, przez co później jest ono podawane w zbyt niskiej temperaturze.