Home Lifestyle Księżniczki zakochują się w „złych chłopcach”?

Księżniczki zakochują się w „złych chłopcach”?

boys from hell1

Powiedzieć o Annie, bohaterce książki „Boys from Hell”, że to grzeczna panienka z dobrego domu, to za mało. Anna jest przecież córką najważniejszej osoby w mieście, mieszka w najpiękniejszej rezydencji, ma do swojej dyspozycji służbę, a przez rówieśniczki jest postrzegana jako zadzierająca nosa pannica, która uważa się za lepszą od innych.

W celu poprawy wizerunku ojca w trakcie kampanii wyborczej Anna zostaje odwołana z prywatnej szkoły, w której dotychczas pobierała nauki i przeniesiona do miejscowego liceum. Dziewczyna stara się pomagać innym i udzielać się społecznie najlepiej jak potrafi,  wspierając w nauce francuskiego słabszych uczniów z młodszych klas. Koleżanki zdają się nie zauważać jej dobrych chęci i całkowicie ją odsuwają. Jest tylko jedna dziewczyna, która zdaje się chcieć lepiej poznać Annę. Czy zostaną przyjaciółkami?

Jak każda licealistka Anna marzy o wielkiej miłości, rodem z powieści. A literaturę akurat uwielbia. Często spędza czas z bohaterami ulubionych książek i o takim właśnie idealnym chłopaku marzy. Choć jej ideał odbiega znacząco od normy tego wieku, a sama Anna zdaje sobie sprawę z mizernych szans na spotkanie kogoś takiego w małej mieścinie, w której mieszka. Jednak los potrafi płatać figle. I pewnego dnia, gdy Anna po skończonych zajęciach dodatkowych wraca do domu w grupie głośnych Harleyowców, ubranych w skórzane kurtki z napisem „Boys from Hell”, spotyka siedem lat od siebie starszego Jax’a.

Na pierwszy rzut oka chłopak wydaje jej się całkowitym gburem, jednak już w trakcie pierwszej wspólnej przejażdżki ryczącym motocyklem coś zaczyna iskrzyć. Ich spotkania niby przypadkowe, zaczynają nabierać coraz bardziej znaczącego charakteru.

Czy współczesna księżniczka Anna straci głowę dla rycerza na ryczącym i emitującym masę spalin rumaku?

Czy uczucie Jax’a będzie silniejsze od stereotypowego myślenia?

Jakie znaczenie będzie miała różnica wieku? I wreszcie, czy poczucie obowiązku i posłuszeństwa wobec rodziców pozwoli Annie zatracić się w rodzącym się uczuciu?

boys-from-hell-patronat-moznaprzeczytac

„Boys from Hell” to kolejna wciągająca powieść Agnieszki Lingas – Łoniewskiej polskiej pisarki i blogerki z Dolnego Śląska, która także aktywnie wspiera rodzimych autorów choćby przez prowadzoną przez siebie stronę: polscyautorzy.pl

Mimo, że czasy liceum mam już dawno za sobą, chętnie przeniosłam się do tego okresu m.in za sprawą wprawnie budowanej fabuły książki. Tekstu wielowątkowego i poruszającego także poważniejsze tematy niż tylko młodzieńcze miłostki. W moim odczuciu historia Anny i Jax’a jest tylko pretekstem do pokazania małomiasteczkowego sposobu życia, myślenia i postrzegania innych. A także próbą przełamania pewnych stereotypów zdających się przysłaniać realny ogląd sytuacji mieszkańcom amerykańskiej prowincji.

Ale czy żeby zauważyć wspominane zjawiska trzeba wybierać się aż do dalekiego Teksasu?

Czy inny wygląd i sposób myślenia nie bywa społecznie piętnowany także w stojącej na straży demokracji i równości Europie?

Książkę „Boys from Hell” można potraktować powierzchownie, jako miłą lekturę na długie zimowe wieczory. Można się także pokusić o jej zupełnie inną interpretację.

Kinga Piwowarska

Przeczytaj wywiad z Agnieszką Lingas – Łoniewską