Home Zdrowie Krótka opowieść o jodze

Krótka opowieść o jodze

joga-sposobem-na-plaski-brzuch_3352721

Ostatnimi czasy coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia jogi w Warszawie oraz innych większych miastach w Polsce, nie zastanawiając się głębiej nad tym czym ona właściwie jest i dlaczego zyskała tak duże uznanie. W dobie jej rosnącej popularności, warto poświęcić parę minut, aby zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat, dzięki którym być może uda się nam spojrzeć na nią inaczej niż tylko jak na nowy i modny sposób na trening.

Skąd wywodzi się joga i co to właściwie jest?

Joga pochodzi ze starożytnych Indii. Pierwotnie był to jeden z głównych nurtów filozofii hinduskiej, polegający na samodoskonaleniu, skupiony na człowieku i jego rozwoju duchowym i fizycznym. Z tego też względu nie powinna być utożsamiana z religią. O wiele trafniejsze jest zakwalifikowanie jej jako filozofii czy formy medytacji. Z tego też powodu joga jako owy system filozoficzny może być praktykowana a nie uprawiana, jak sport.

Archeologom, mimo iż odnaleźli wiele śladów jej istnienia, nie udało się jeszcze dokładnie określić jej początków, przede wszystkim ze względu na trudności z odczytaniem inskrypcji, które często towarzyszą obrazkom przedstawiającym joginów. Samo słowo „joga” pochodzi z sanskrytu, czyli języka literackiego dawnych Indii i oznacza „łączyć”, „scalać” i właśnie podstawowym założeniem tego systemu filozoficznego jest to, że umysł i ciało są ze sobą połączone, przez co jedno oddziałuje na drugie. Dzięki pracy nad własnym umysłem i ciałem można pozytywnie wpływać na samopoczucie, ogólną kondycję ciała czy nawet na relacje z innymi ludźmi.

Praktyka czyni mistrza

Joga ma 8 stopni praktyki, obejmujące znajomość systemu zasad moralnych, pracę nad samym sobą, kontrolę zmysłów, koncentrację, medytację czy wreszcie ostateczne – samadhi, czyli urzeczywistnienie Jaźni. Jednak najbardziej charakterystyczne są dwa, odnoszące się do ćwiczeń fizycznych (asana), mających na celu rozluźnienie spiętego ciała, czy też wzmocnienie tego słabszego oraz kontroli oddechu (pratyahara), pomagającej w zapanowaniu nad emocjami i zachowaniu spokoju w trudnych sytuacjach. Regularne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń sprawia, że człowiek staje się silniejszy i sprawniejszy oraz zyskuje uczucie lekkości ruchów. Dodatkowo, dzięki nauce kontroli oddechu potrafi nad nim panować i w stresujących sytuacjach nie popada w, często temu towarzyszący, bezdech. Dzięki takiej zdolności zapewniamy też swojemu organizmowi odpowiednią ilość tlenu, tak potrzebną do zachowania „zimnej krwi” w awaryjnej sytuacji.

Joga w świecie i na polskim podwórku

Dzięki wspomnianym zaletom, joga zyskała tak dużą popularność i zagościła na stałe w planach treningowych mieszkańców zachodniej części globu. Jednym z polskich prekursorów jogi w Polsce jest pani Maria Stóżyk, która w latach 80. była odpowiedzialna za wdrożenie nowych zajęć wychowania fizycznego dla studentów – wokalistów Akademii Muzycznej, wzorem krajów zachodnich, przede wszystkim – Stanów Zjednoczonych. W realizacji tego przedsięwzięcia pomógł jej pan Tadeusz Pasek, który już w latach 60. pasjonował się jogą. W Polsce najwięcej ośrodków oferujących tego typu zajęcia znajduje się w dużych miastach – na przykład joga w Warszawie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów treningów, szczególnie wśród pań. Jednak ze względu na jej atrakcyjność, daje się zauważyć tendencja do rozprzestrzeniania się jej również do mniejszych miejscowości. Koronnym potwierdzeniem jej zalet i uniwersalnego charakteru jest fakt wpisania jej na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Komitet uzasadniał tę decyzję między innymi tym, że joga miała duży wpływ na dorobek kultury indyjskiej – w dziedzinach takich jak zdrowie, medycyna, edukacja czy sztuka oraz wskazano, że jej wielka wartość wyraża się również w tym, że pozwala na kształtowanie ciała i umysłu.

Być może, warto podczas planowania swojego treningu rozważyć kurs jogi dla początkujących?