Home Zdrowie Krople do oczu – jak działają?

Krople do oczu – jak działają?

shutterstock_176457746

Obecnie krople do oczu bez recepty są łatwo dostępne i nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ w badaniach epidemiologicznych u 11-17% dorosłych osób stwierdzono objawy, które są przypisywane zespołowi suchego oka (1). Jakie jest działanie nawilżających kropli do oczu?

Kiedy warto skorzystać z kropli do oczu?

Wspomniany zespół suchego oka wiąże się z dolegliwościami, wśród których najczęściej wymienia się: ból, pieczenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod oczami, ogólny dyskomfort, uczucie suchości oczu lub wręcz przeciwnie – łzawienie, wydzielina surowicza w worku spojówkowym, a także nietolerancja soczewek. Krople na zmęczone oczy działają korzystnie w przypadku objawów obniżających komfort widzenia związanych z zespołem suchego oka (1).

Dlaczego nawilżające krople do oczu są skuteczne?

Krople nawilżające są wykorzystywane w leczeniu objawowym zespołu suchego oka o łagodnym i średnim nasileniu. Najkorzystniej działają krople o konsystencji hydrożelowej, które po zetknięciu z powierzchnią oka z postaci płynnej przechodzą w żelową i dzięki temu ograniczają parowanie łez oraz zapewniają odpowiednią grubość warstwy tłuszczowej filmu łzowego. Zapewniają jego stabilność i nie zamazują obrazu. Krople zmniejszają tarcie między strukturami oka. Ich pH jest podobne do pH powierzchni oka, dzięki czemu są dobrze tolerowane. Nawilżające działanie powoduje lepsze przyleganie filmu łzowego do rogówki i spojówki, dzięki czemu obie struktury oka są chronione przed mikrourazami. Działają skutecznie jako krople na czerwone oczy, ponieważ niwelują przekrwienie (2, 3).

Jakie substancje najczęściej wchodzą w skład kropli na zmęczone oczy?

W kroplach do oczu bez recepty wykorzystuje się substancje nawilżające, odznaczające się zdolnością do zapobiegania ucieczce wody z powierzchni oka, dlatego częstym składnikiem jest kwas hialuronowy, który występuje naturalnie w żywych organizmach jako hialuronian sodu i jest składnikiem filmu łzowego oraz ciała szklistego oka. Jest biopolimerem o unikalnej strukturze wiążącym duże ilości wody. W stosunku do swojej masy wiąże nawet 1000 razy więcej wody. Charakteryzuje się odpowiednią lepkością i elastycznością. Krople z kwasem hialuronowym chronią przed zespołem suchego oka (2, 4). Przeczytaj więcej na ten temat na hialeye.pl.

Jak aplikować krople do oczu nawilżające?

W pierwszej kolejności trzeba umyć ręce. Krople aplikuje się, odchylając głowę do tyłu. Lewą ręką należy odciągnąć dolną powiekę znajdującą się po stronie skroniowej. W prawej ręce trzymamy krople i naciskami delikatnie na trzon buteleczki, aby na powierzchnię oka wydostała się pojedyncza kropla preparatu. Po zakończeniu podawania kropli do oka powiekę od razu zamykamy na czas 1-2 minut, co pozwoli na odpowiednie rozprowadzenie podanej substancji. Czynność należy powtórzyć na drugim oku. Przed zamknięciem powiek nie powinno się mrugać (5).

1. Prost M. Zespół suchego oka http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka Data dostępu: 23.03.2017

2. Blicharska E. Kwas hialuronowy – młodość i zdrowie. Aptekarz Polski 2014;95(73e):14-18

3. Solarczyk M. Zespół suchego oka http://okulistykawpolsce.pl/zespol-suchego-oka/ Data dostępu: 23.03.2017

4. Olczyk P, Komosińska-Vassev K, Winsz-Szczotka K et.al. Hialuronian – struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia ran. Postepy Hig Med Dosw. 2008;62:651-659

5. Niżanowska MH. Prawidłowa technika podawania kropli ocznych http://okulistyka.mp.pl/innezagadnienia/76854,prawidlowa-technika-podawania-kropli-ocznych Data dostępu: 13.03.2017